Pondělí 21. 01. 2019

Bank of China do konce roku otevře v Česku svou první pobočku. Zeman se potkal s jejím představitelem

01.09.2015

Nejstarší čínská banka zahájí činnost v České republice do konce roku. Prezident již dříve řekl, že otevření Bank of China považuje za úspěch, protože čínští investoři podle něj potřebují určité finanční krytí od své domácí banky. Banka se v Česku bude soustředit nejen na velké, ale i na malé a střední podniky.

zpráva Bank of China do konce roku otevře v Česku svou první pobočku. Zeman se potkal s jejím představitelem

V Česku začne do konce roku působit Bank of China, jedna z největších státem vlastněných bank v Číně. V pondělí se ve Španělském sále Pražského hradu uskutečnilo setkání, kterého se zúčastnilo vedení čínské banky i prezident Miloš Zeman.

Pobočka banky bude sídlit v pražském Florentinu a za začátku bude mít 15 až 20 zaměstnanců, informoval při slavnostním setkání šéf přípravného výboru banky Wen-po Chou. Dodal, že banka se v Česku bude soustředit nejen na financování velkých firem, ale i na malé a střední podniky.

"Loni v říjnu prezident Miloš Zeman se vyjádřil v Číně, že doufá v založení pobočky Bank of China v Česku, která přispěje k růstu investic a obchodu obou zemí. Dnes jsme dohody dostáli a přání realizovali," uvedl předseda představenstva banky Tchien Kuo-li. Založení pobočky v Česku je podle něj výrazem víry v dobrý rozvoj česko-čínských vztahů.

"Děkuji, že jste dodrželi slovo, o čemž jsem nepochyboval," řekl ve svém vystoupení Zeman. Vyjádřil přesvědčení, že tento krok podpoří obchodní spolupráci obou zemí. Připomněl spolupráci například v leteckém průmyslu či biotechnologiích. "Investičních příležitostí je mnoho, jen je najít," podotkl.

Analytici důsledky přítomnosti Bank of China na českém trhu nepřeceňují, nicméně podle nich vzájemnému obchodu pomoci může.

"Lokální banky již dnes mohu nabídnout případným čínským investorům velmi levné financování, Bank of China může být případně ještě vstřícnější. Přínos její přítomnosti na českém trhu může být pozitivní. ČR by měla vytvářet podmínky, aby byla atraktivní pro jakékoli investice ze zahraničí," řekl ČTK analytik společnosti Deloitte David Marek.

Přítomnost banky v Česku není ničím výjimečným, jde o součást její dlouhodobé expanze do zahraničí, uvedl analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Symbolický význam však podle něj otevření pobočky mít může. Signalizuje, že došlo k zásadnější změně v česko-čínských ekonomických vztazích.

"Ty byly ještě donedávna ovlivněny étosem někdejšího prezidenta Václava Havla, dalajlamova osobního přítele a podporovatele. Současná, ale i předchozí vlády, volí ve vztahu k Číně mnohem pragmatičtější a vstřícnější postoj," poznamenal.

Hned v úterý odlétá Zeman na další návštěvu Číny, kde se zúčastní oslav 70. výročí konce druhé světové války v Tichomoří, s čínskými partnery bude ale jednat i o ekonomické spolupráci.

Bank of China, která vznikla v roce 1912, ve střední a východní Evropě dosud působí prostřednictvím své pobočky v Budapešti.

BoC je bankou s největší mezinárodní působností v Číně. Podle svého webu působí kromě pevninské Číny, Hongkongu a Macaa v dalších 38 zemích. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku stoupl čistý zisk BoC o pět procent na 38,5 miliardy jüanů (155,2 miliardy Kč).

O vstup na český trh má zájem také jedna z největších čínských bank China Construction Bank. Ta vznikla v roce 1954, patří v Číně mezi tzv. velkou čtyřku největších bank. Na konci prvního pololetí 2013 její tržní kapitalizace dosáhla 176,7 miliardy amerických dolarů, což ji řadilo mezi pět největších bank na světě.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity