Pátek 18. 01. 2019

Bank of China míří do Česka. Adresu řeší s Pentou

20.07.2015

Bank of China si otevře v Praze kancelář a zřejmě i vlastní pobočku. V budově Florentinum v centru Prahy si pronajme 600 metrů čtverečních kancelářských ploch. Státní čínská banka by své operace v Česku chtěla odstartovat v září.

zpráva Bank of China míří do Česka. Adresu řeší s Pentou

Druhý největší čínský poskytovatel úvěrů, státem kontrolovaná Bank of China, otevře v Praze kancelář a zřejmě i vlastní pobočku. V budově Florentinum v centru Prahy si pronajme 600 metrů čtverečních kancelářských ploch. Pobočka pro klienty se tam má nacházet také.

Informaci HN potvrdilo několik expertů z realitního trhu.

Florentinum vlastní česko-slovenská investiční skupina Penta. Její mluvčí Ivo Mravinac však informaci o příchodu páté největší banky na světě (co do tržní hodnoty) do zmíněného administrativního komplexu nepotvrdil s tím, že komentuje pouze uzavřené transakce.

Státní čínská banka by své operace v Česku chtěla odstartovat v září. Nedávno to řekl zástupce generálního ředitele maďarské pobočky Bank of China Čang Kang českému prezidentovi Miloši Zemanovi během návštěvy čínské delegace v Česku. Právě maďarská pobočka dohlíží na expanzi nejstarší čínské banky na tuzemský trh.

Informaci, že Bank of China otevře v tuzemsku svou pobočku, oznámila prezidentská kancelář už loni na podzim, během Zemanovy návštěvy Pekingu.

Bank of China na českém trhu také intenzivně shání přibližně desítku manažerů, kteří by jí pobočku nastartovali. Zdroje z trhu jsou však skeptické − podle nich banka do září svoje kanceláře zprovoznit nestihne.

Florentinum, kde by Číňané měli sídlit, je největší za účelem pronájmu stavěná administrativní budova v tuzemsku. Do její výstavby Penta investovala kolem pěti miliard korun. Ke konci minulého měsíce ve Florentinu podle realitních makléřů zbývalo volných jen asi 3700 metrů čtverečních ploch.

"To je velmi pozitivní výsledek vzhledem k tomu, že v centru Prahy je značná neobsazenost nových kancelářských budov," řekl David Ešner z poradenské firmy Professionals. Podle něho se v budově hodí mít vždy nějakou rezervu pro expanzi stávajících nájemců.

Penta za pronájem kanceláří ve Florentinu požaduje od 18,5 eura za metr čtvereční za měsíc. Firmy dnes od vlastníků budov očekávají bonusy v podobě příspěvků na vybavení kanceláří a nájemní prázdniny, takže výsledné takzvané efektivní nájemné bývá nakonec o něco nižší.

Zatímco v Česku jsou čínští bankéři na námluvách jak u podnikatelů, tak politiků, italská pobočka Bank of China řeší obří skandál. Italská prokuratura plánuje obvinit skupinu téměř 300 lidí a čtyři manažery zmíněné pobočky z rozsáhlého praní špinavých peněz.

Až 123 miliard korun, se kterými Bank of China manipulovala, údajně pochází z vydírání, prostituce, otrocké práce a daňových úniků. Peníze byly během čtyř let odesílány do Číny prostřednictvím bankovních převodů.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity