Pondělí 10. 12. 2018

Banky chystají revoluci v bezhotovostním styku. Bleskové zúčtování plateb

27.02.2017

Finanční domy připravují své systémy na zásadní změnu. Téměř okamžité zpracování transakcí způsobí revoluci v bezhotovostním platebním styku.

zpráva Banky chystají revoluci v bezhotovostním styku. Bleskové zúčtování plateb

Do roku 2020 zmizí dvoudenní prodlevy při vypořádávání příkazů k úhradě. Bankéři věří, že tato zásadní změna přivede na trh další technologickou novinku v podobě plateb z mobilu na mobil v reálném čase pomocí bezdrátové technologie NFC. Ta už teď umožňuje na bezkontaktních terminálech platit kartou, mobilem nebo hodinkami.

Tuzemští bankéři se podle informací deníku E15 přes půl roku domlouvají s centrální bankou v rámci České bankovní asociace na souboru pravidel a technických norem, které by měly vést k takzvanému instantnímu clearingu. Tuto „bílou knihu“ mají již téměř hotovou a dolaďují jen technické detaily. 

„O okamžitých platbách se diskutuje v řadě evropských zemí a některé je už zavedly v praxi. ČNB tyto iniciativy sleduje a zavedení okamžitých plateb ve formě nového bankovního produktu pro provádění mezibankovních převodů v korunách v reálném čase podporuje,“ uvedla mluvčí centrální banky Markéta Fišerová.

Okamžitý převod peněz může český klient využívat už nyní, ale jen v rámci plateb mezi účty vedenými u jedné banky. Rychlejší převod pak umí také menší a na českém trhu mladší finanční domy. Jednak mají novější systémy, jednak zpracovávají méně platebních příkazů. Bankovní giganti si však budou muset zvykat na nové tempo. V největších transakčních bankách v Česku, tedy v Komerční bance, České spořitelně a ČSOB, tak nastane rychlostní revoluce. 

„Nikdy se však nestane, že by okamžitý clearingový proces převzal roli toho nynějšího, standardního,“ tvrdí Tomáš Fíla, který má v Komerční bance na starosti platební styk a který v České bankovní asociaci vede pracovní skupinu pro inovativní platby.

Korporátní platební styk podle něho zůstane v módu klasického dvoudenního clearingu. Nejsou v tom staromilské pohnutky, ale ryze praktické důvody – i kdyby banky chtěly okamžité zpracování transakcí firmám nabízet, ani nejnovější a nejvýkonnější systémy by takové počty plateb v reálném čase stále ještě nezvládly.

Zdroj: E15

 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity