Pondělí 10. 12. 2018

Banky plánují vytvořit vlastní kryptoměnu. Chtějí víc vydělat

25.08.2016

Digitální měna by měla srazit cenu za provedení transakcí a zároveň je zrychlit. Stále je třeba překonávat obavy o bezpečnost kryptoměn. Část zaměstnanců bank, kteří transakce vyřizují, možná přijde o práci.

zpráva Banky plánují vytvořit vlastní kryptoměnu. Chtějí víc vydělat

Velké banky spojují své síly, aby vytvořily novou měnu na základě technologie bitcoinu. Chtějí, aby transakce byly levnější a trvaly kratší dobu. Do plánu se zapojila švýcarská UBS, španělský Santander, německá Deutsche Bank a také americká BNY Mellon.

Nová měna má být postavena na technologii blockchain, kterou využívají takzvané kryptoměny, mezi nimi i bitcoin. Technologie stojí na decentralizované síti počítačů, kde každý z nich potvrzuje transakce, které jsou pak vneseny do sdílené databáze. Na rozdíl od klasických měn tedy není v systému třeba prostředníka nebo autority, kteří by transakci garantovali.

Systém by měl bankám umožnit platit za akcie či dluhopisy bez toho, aby čekaly na provedení klasického peněžního převodu. Namísto toho by měly použít digitální měnu, která je přímo směnitelná na hotovost v centrální bance.

Banky si od systému slibují úsporu na nákladech za provádění transakcí. "Dnes je obchodování mezi bankami a institucemi složité, časově náročné a drahé, což je důvod, proč máme všichni tak velkou administrativu," řekl Julio Faura, šéf výzkumu, vývoje a inovací v bance Santander pro Financial Times. Náklady na transakce celého bankovního sektoru činí ročně až 80 miliard dolarů (1,9 bilionu korun), upozornil ekonomický list.

Existují i další podobné projekty. Skupina Citigroup rozvíjí svoji vlastní digitální měnu citicoin. "Jakožto globální banka můžeme hledat možnosti použití této technologie k přelévání peněz ze země A do země B po naší síti," uvedl Ken Moore, ředitel Citi Inovation Labs, pro server International Business Times. "Pracujeme na tom v našich laboratořích, abychom zajistili, že budeme na špici v tomto oboru a že můžeme využít šance, které nabízí," sdělil šéf laboratoří.

Ačkoli to vypadá, že banky překonávají svou původní nedůvěru ke kryptoměnám, stále zbývá vyřešit některé bezpečnostní otázky. Centrální banky jsou proto zatím opatrné. Na konci června několik amerických finančních regulátorů vyjádřilo své obavy ohledně bezpečnosti kryptoměn. "Jako většina nových technologií, systémy s decentralizovanými databázemi skýtají určitá rizika a nejistoty, které budou muset účastníci na trhu a regulátoři monitorovat," oznámil tehdy americký úřad pro dohled nad finanční stabilitou ve své zprávě. Podle jeho zprávy je možné, že rizika spojená s kryptoměnami nevyjdou najevo, dokud se nebudou využívat ve větším měřítku.

Kryptoměny zároveň mohou změnit život tisícům lidí, jejichž prací je kontrola a potvrzování transakcí. Pokud u nich přestane být vyžadována kontrola člověka, tak banky jejich práci přestanou potřebovat. "Vysvětluje to, proč jsou banky najednou tak ochotné vyvíjet systémy, které to umožní. Zpočátku je viděly jako ohrožení své existence, ale v době negativních úroků a zvyšující se regulace je pro finanční instituce těžší vydělávat," píše ve svém komentáři pro Bloomberg finanční expert Christopher Langner. Blockchain by mohl být jejich receptem, který hledaly, dodává komentátor.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity