Středa 12. 12. 2018

Bezpečnostní software nové generace: Fond exmanažerů z AVG investuje 100 milionů dolarů

22.09.2015

Evolution Equity Partners investuje do technologických firem v růstové fázi. Fond, který má prostředky i od movitých Čechů, koupil v srpnu za 10 milionů dolarů minoritní podíl v bostonské firmě Onapsis. Plánuje další investice za více než 100 milionů dolarů. Evolution založili někdejší top manažeři a investoři AVG - Karel Obluk, J. R. Smith, De¨nnis Smith a Richard Seewald.

zpráva Bezpečnostní software nové generace: Fond exmanažerů z AVG investuje 100 milionů dolarů

Investice za více než 100 milionů dolarů připravuje skupina investorů spojených se začátky původně české softwarové firmy AVG Technologies. Peníze půjdou do firem specializujících se hlavně na kybernetickou bezpečnost.

Fond soukromého kapitálu Evolution Equity Partners, jehož ústředí je v Curychu a New Yorku, založili bývalý generální ředitel AVG J. R. Smith a někdejší český ředitel vývoje téže softwarové firmy Karel Obluk. Ve výkonných funkcích fondu jsou také investoři zaměření na oblast technologií: Richard Seewald a Dennis Smith.

Kromě bezpečnostního softwaru cílí Evolution také na firmy po celém světě, které umí pracovat s takzvanými velkými daty nebo které vyvíjejí software v oblasti umělé inteligence.

Minulý týden Evolution oznámila investici 10 milionů dolarů (240 milionů korun) do minoritního podílu v bostonské firmě Onapsis. Ta vyvíjí software pro zvýšení bezpečnosti nástrojů SAP a Oracle, které globálně používají miliony firem po celém světě. Fond loni také koupil podíl v SecurityScorecard, společnosti vyrábějící software, kterým firmy mohou analyzovat bezpečnostní slabiny ve svých IT systémech.

"To, že chceme globálně investovat do technologických firem v růstové fázi, je částečně dáno naší zkušeností z rozvoje AVG," řekl HN generální partner fondu Richard Seewald.

"Trend je v současnosti jasný: investice do technologií rostou, po bezpečnostním softwaru nové generace pro firmy je velká poptávka a konsolidace v tomto průmyslu pokračuje. Investiční cíle, které jsme si stanovili, jsou teď velice atraktivní," dodal Seewald.)

Podle loňské analýzy washingtonského Centra pro strategická a mezinárodní studia způsobí globální ekonomice kybernetické zločiny škodu za 445 miliard dolarů ročně. Podle těchto odhadů například hackeři získali přístup k osobním datům 15 procent populace Spojených států. Krádeže dat a narušení ochrany IT komplikují chod nejen firmám, ale s rostoucí měrou také státním organizacím. Oběťmi útoků se staly i tak přísně střežené instituce jako Bílý dům.

"Skutečná otázka není, kdo všechno měl se zabezpečením dat problém. Otázka spíš zní, kdo neměl. Nebo kolik případů selhání bezpečnosti prostě jen nebylo zveřejněno," říká Seewald.

Evolution získal od investorů, z nichž někteří jsou i neidentifikovaní movití Češi, už celkem 70 milionů dolarů a plánuje tuto částku navýšit na 125 milionů. Podle Seewalda se portfolio investic fondu může do tří let rozrůst až na 15 firem z celého světa. Fond získává investory příslibem trojnásobku až pětinásobku investovaných peněz během tří až pěti let.

Společnost Onapsis, do které fond investoval v srpnu, se zaměřuje na zabezpečení firemních systémů. Jedná se zejména o systémy, které pomáhají firmám například řídit vztahy se zákazníky nebo plynulost dodávek.

Protože tyto systémy zpravidla vyžadují propojení se softwarem dodavatelů a ostatních firem, stávají se často slabými místy, na která utočí hackeři. Investice Evolution a dalších fondů dovolila Onapsisu navýšit jmění a získat prostředky pro další rozvoj softwaru.

Fond, který vznikl v roce 2008, v minulosti investoval do několika společností, včetně dvou, jež nakonec koupila nadnárodní společnost Cisco. Před čtyřmi roky fond investoval do Cognitive Security, mladé pražské firmy vyvíjející technologii pro monitoring bezpečnostních rizik v reálném čase ve firemní síti. Tu nakonec koupil největší americký hráč na poli síťových řešení. Cisco letos také koupilo OpenDNS, která poskytuje nástroje na filtrování webů. Do té fond investoval loni.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity