Pátek 18. 01. 2019

Bilance zahraničního obchodu skončila v srpnu deficitem 0,1 mld.

07.10.2015

Praha - Bilance zahraničního obchodu skončila v srpnu pro Česko deficitem zhruba 0,1 miliardy korun. Loni v srpnu přitom byla v přebytku 1,1 miliardy. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Na meziročním poklesu se podle statistiků podílel hlavně obchod se stroji a dopravními prostředky. V deficitu je bilance poprvé od prosince 2014. Za schodkem stojí podle analytiků také celozávodní dovolené v autoprůmyslu.

zpráva Bilance zahraničního obchodu skončila v srpnu deficitem 0,1 mld.

Vývoz se sice v srpnu celkem meziročně zvýšil o 3,9 procenta na 230,4 miliardy, ale dovoz rostl ještě výrazněji - o 4,5 procenta na 230,6 miliardy. "Zjednodušeně se dá říct, že kdyby nebylo levné ropy, dopadl by zahraniční obchod v tomto měsíci o poznání hůře. Nízké ceny ropy tak citelně snižují hodnotu dovozu do ČR, i když ten si zachovává i nadále velmi solidní tempo růstu," uvedl ekonom ČSOB Petr Dufek.

Meziroční pokles v bilanci obchodu s cizinou statistici letos zaznamenali již v březnu a červenci, deficitem ale skončila poprvé od začátku roku. Naposledy byla bilance zahraničního obchodu v minusu loni v prosinci, kdy deficit činil 5,6 miliardy.

Za deficitem stojí podle analytiků také tradiční sezónní faktory, protože exportní aktivita v letních měsících polevuje. "Tento rok navíc nad rámec klasických kalendářních efektů na srpen vyšly celozávodní dovolené ve velké části automobilového sektoru, což ještě více snižuje přebytek. Tento efekt je dobře vidět na produkci aut, kterých bylo meziročně vyrobeno o téměř deset procent méně," uvedl analytik Viktor Zeisel.

Podle hlavního analytika Raiffeisenbank Michala Brožky jsou výsledky zahraničního obchodu za srpen zklamáním. "V poprázdninových měsících by si měl zahraniční obchod slabší letní výsledky vynahradit," dodal Brožka.

Za všech osm měsíců od začátku roku je bilance zahraničního obchodu pozitivní. Přebytek za leden až srpen ale meziročně klesl o 2,6 miliardy na 107,5 miliardy korun. Vývoz oproti loňsku stoupl o 6,5 procenta a dovoz o rovných sedm procent.

Saldo zahraničního obchodu se státy Evropské unie skončilo v srpnu přebytkem 38,2 miliardy korun, a bylo tak meziročně o 2,3 miliardy vyšší. Obchod se státy mimo EU byl ale stále ve schodku, který se navíc prohloubil o 3,5 miliardy na celkem 37,3 miliardy korun.

"Celkovou bilanci v národním pojetí nepříznivě ovlivnil především meziroční pokles přebytku bilance strojů a dopravních prostředků o 2,2 miliardy korun, polotovarů a materiálů o 0,8 miliardy, průmyslového spotřebního zboží o 0,4 miliardy a surovin o 0,3 miliardy," oznámili statistici. Navíc se prohloubil deficit obchodu s chemickými výrobky, a to o 2,3 miliardy Kč.

Příznivý vliv na celkovou bilanci podle ČSÚ mělo především zmenšení schodku v obchodu s minerálními palivy o čtyři miliardy korun a zvýšení přebytku obchodu s nápoji a tabákem o 0,3 miliardy.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity