Pondělí 21. 01. 2019

Bill Gates a další miliardáři zakládají miliardový zelený fond. Chtějí snížit emise skleníkových plynů

14.12.2016

Bill Gates společně s dalšími miliardáři spouští fond na podporu investic do zelené energie. Základní kapitál fondu přesahuje miliardu dolarů. Cílem šéfa Microsoftu je dosáhnout snížení emisí skleníkových plynů a cen energií.

zpráva Bill Gates a další miliardáři zakládají miliardový zelený fond. Chtějí snížit emise skleníkových plynů

Nejbohatší muž světa Bill Gates se rozhodl podpořit investice do nových forem čisté energie více než miliardou dolarů. Miliardář a filantrop kolem sebe shromáždil dvacítku podobně smýšlejících podnikatelů a založil fond s názvem Breakthrough Energy Venture. Kromě zakladatele Microsoftu jsou ve fondu i šéf Alibaby Jack Ma, indický průmyslník Mukesh Ambani nebo američtí investoři do rizikového kapitálu Vinod Khosla a John Doerr.

Majetek celkem 20 investorů dosahuje podle nejnovějšího žebříčku časopisu Forbes téměř 170 miliard dolarů.

První peníze z fondu by měly být investovány již v příštím roce s cílem podpořit vývoj takových technologií, které by snížily emise skleníkových plynů a také ceny energií.

"Potřebujeme dosažitelnou a spolehlivou energii, která neprodukuje skleníkové plyny. Toho dosáhneme tehdy, když zavedeme jiný model pro investice do dobrých nápadů, který je pomůže přesunout z laboratoří na trh," prohlásil Bill Gates.

Pro investory z Gatesova fondu by tak měla být typická nižší averze k riziku. Na návratnost svých investic budou prý ochotni počkat delší dobu než klasické fondy rizikového kapitálu. Fond hodlá investovat do celé řady oblastí a podpořit start-upy, které se snaží snížit emise vzniklé při výrobě elektřiny, v dopravě nebo v zemědělství.

Samotný Gates připustil, že finanční prostředky ve fondu by se v budoucnu mohly zvýšit. Miliarda dolarů se totiž vzhledem k čistému bohatství členů fondu nemusí zdát jako ohromující závazek.

"Žádný z těch mužů nemusel prodat jedno ze svých aut, není zde tedy žádná hluboká oběť," řekl Gates. I tak je podle něj počáteční suma podstatně vyšší než u kteréhokoliv předchozího fondu zaměřeného na čistou energii.

Gatese překvapuje, že o technologických inovacích se v souvislosti s řešením aktuálních klimatických změn nemluví více. Nedávná studie Massachusettského technologického institutu (MIT) však ukazuje, že současná podpora čisté energie je pro fondy rizikového kapitálu výrazně ztrátová. Podle odhadů institutu investovaly fondy mezi roky 2006 a 2011 do inovací přibližně 25 miliard dolarů, přičemž více než polovina těchto peněz se jim už nevrátila.

Miliardář oznámil spuštění fondu týden po tom, co se budoucí americký prezident Donald Trump nechal slyšet, že do čela Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) jmenuje Scotta Pruitta. Ten je přitom známý svými skeptickými postoji ke globální změně klimatu.

Gates přesto věří, že v oblasti vývoje zelené energie může počítat i s podporou Bílého domu. Šéf Microsoftu s Trumpem dokonce před několika týdny telefonoval. "Nebyl to extra dlouhý hovor. Chvíli jsem mluvil o inovacích v různých oblastech, které mě zajímají. Zdálo se, že si Trump myslí, že inovace by mohly být plodnou oblastí, a řekl, že bychom spolu měli mluvit častěji," nechal se nedávno slyšet Gates.

Nejbohatší muž planety, jehož majetek Forbes odhaduje na 75 miliard dolarů, do čistých zdrojů energie investoval i v minulosti. Společně s dalšími investory a Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (IAEA) nedávno podpořil globální výměnu informací týkající se nové technologie, založené na použití roztavené soli v jaderných reaktorech. Ta by měla mírnit atomovou reakci kapalných paliv lépe než voda a tuhá paliva. Nový typ reaktoru by tak byl bezpečnější i levnější.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity