Čtvrtek 19. 07. 2018

Bill Gates chce svět bez špinavé energie. Do obnovitelných zdrojů investuje dvě miliardy dolarů

28.06.2015

Bill Gates plánuje investovat dvě miliardy dolarů (téměř 49 miliard korun) do inovací obnovitelných energetických zdrojů. Americký filantrop do společností, které vyvíjejí takzvané zelené technologie, v uplynulých letech vložil už miliardu dolarů. Snížení míry emisí CO2 se podle Gatese neobejde bez zásadních inovací, jež by měly podporovat vlády jednotlivých zemí.

zpráva Bill Gates chce svět bez špinavé energie. Do obnovitelných zdrojů investuje dvě miliardy dolarů

Současná míra zastoupení obnovitelných zdrojů podle Gatese není schopna pokrýt navýšení energetické spotřeby plánované na rok 2030.
autor: ČTK

 

Bill Gates plánuje investovat dvě miliardy dolarů (téměř 49 miliard korun) do inovací obnovitelných energetických zdrojů. Americký filantrop do začínajících společností, které vyvíjejí takzvané zelené technologie, v uplynulých letech vložil už miliardu dolarů. Gates doufá, že firmy zabývající se například bateriovými systémy nebo příští generací jaderné energie přijdou s průlomovými inovacemi, napsal britský list Financial Times. 

Snížení míry emisí CO2 se podle Gatese neobejde bez zásadních inovací. Gates také zdůrazňuje, že vlády by místo udílení dotací měly více investovat do samotného vývoje nových technologií. Současná míra zastoupení obnovitelných zdrojů navíc prý není schopna pokrýt navýšení energetické spotřeby plánované na rok 2030. Gates navrhuje, aby vlády do vývoje nových obnovitelných technologií v nadcházejících letech investovaly desítky miliard dolarů. Z hlediska Spojených států takový krok přirovnal významem k projektům jako Manhattan a Apollo. 

"Sluneční energii máme pouze ve dne a nejlépe funguje v místech, kde je teplo. Nevylepšujeme rozvodné sítě, nemáme sklady energie," uvedl Gates jako příklad. K tomu, abychom energii získávali čistě z obnovitelných zdrojů, máme podle jednoho z nejbohatších lidí planety daleko. "Energetika je o spolehlivosti. Potřebujeme technologii, která je stabilní," dodal.

Gatesova největší investice putuje do americké společnosti Terra Power, která bude místo obohaceného uranu jako energetický zdroj používat uranové zbytky ze současných jaderných elektráren. Taková elektrárna by mohla k výrobě energie sloužit až několik desetiletí.

Muž, jehož majetek magazín Forbes odhadl téměř na 80 miliard dolarů, také investoval do společnosti Carbon Engineering, která se zabývá extrakcí oxidu uhličitého ze vzduchu. Ten potom uskladní, aniž by docházelo k nežádoucím emisím.

"Kdybych za vámi přišel na konci sedmdesátých let a mluvil o softwaru, řekl bych vám: 'Někdo vydělá hodně peněz'. Dnes existuje tolik softwarových společností, že si je nikdo nebude pamatovat. Kdybyste si vybrali Microsoft, Apple nebo Google, vydělali byste hromadu peněz," dodal Gates, který zbohatl na zpřístupnění osobních počítačů široké veřejnosti. 

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity