Pondělí 10. 12. 2018

Bitcoin je měna, rozhodl evropský soudní dvůr

03.11.2015

Podle evropského soudu není nutné z odvádět DPH z prodeje bitcoinu. Obchodníci dodnes žili v nejistotě, jestli mají DPH odvádět - neexistovalo žádné oficiální rozhodnutí. Policie ale varuje, že bitcoin může sloužit ke kriminální činnosti.

zpráva Bitcoin je měna, rozhodl evropský soudní dvůr

Pavel Niedoba skoro dva roky provozuje on-line směnárnu bitcoinů. Celou dobu však žil v nejistotě, jak s digitálními penězi nakládat. Potěšil ho tak říjnový rozsudek evropského soudního dvora − bitcoin a další virtuální měny jsou platidla, a při obchodování s nimi tak není nutné platit daň z přidané hodnoty.

Soud tak konečně odpověděl na otázku, která trápila řadu obchodníků. Kdyby se z transakcí s digitálními penězi musela platit DPH, citelně by to zvýšilo prodejní cenu bitcoinů.

"Protože se nakupují prostřednictvím internetu, byl by logickým krokem přesun směnáren mimo Evropskou unii, jinak by byly méně konkurenceschopné," nastínila možný dopad opačného rozhodnutí Kateřina Bartůšková z České národní banky.

Niedobovi ale nešlo jen o peníze. "Tu otázku jsme vznášeli dávno a oficiální stanovisko jsme od České národní banky ani jiných autorit nezískali. Museli jsme ale uzavřít účetnictví a rozhodnout se na vlastní pěst, jestli daň odvedeme," řekl.

Právní nejistotu mezi státy i uvnitř nich ukázalo Švédsko, kde se dva daňové orgány neshodly, zda obchodník s bitcoiny má platit DPH, nebo ne. Soud, který spor řešil, se tak obrátil na evropský soudní dvůr v Lucemburku. A ten nyní konstatoval, že bitcoiny nejsou cennými papíry ani zbožím, ale druhem peněz.

Pavel Niedoba teď očekává oživení obchodů. Podle něj tomu napovídá i současný růst kurzu bitcoinu. Letos kolísal kolem 250 dolarů. Minulý týden překonal 300 a tento týden začal na 315 dolarech (asi 7700 korun).

"Díky decentralizaci, rychlosti převodů i anonymitě mohou být virtuální měny snadno zneužity při legalizaci výnosů z trestné činnosti, financování terorismu, vydírání, uplácení a podobně," varoval ale před riziky policejní mluvčí David Schön.

Přes dva roky se tématem zabývá pracovní skupina Bitcoin. Zřídila si například i vlastní bitcoinovou peněženku, díky které mohla česká policie poprvé zadržet virtuální peníze v probíhajícím trestním řízení, jehož podrobnosti zatím tají.

Dosud neví o nákupech zbraní či drog, eviduje ale desítky případů vydírání, kdy třeba za odvirování napadeného systému požaduje pachatel výkupné v bitcoinech. Ty se někdy zase nakupují za peníze z cizích bankovních účtů. Útvar spolupracuje s resortem financí, kde skupinu zaměřenou na účetní a daňové otázky zřídila náměstkyně ministra Simona Hornochová.

"Nejvíc peněz se vypralo přes dolary a nikdo neuvažuje o tom, že by se měl dolar rušit," brání bitcoin Niedoba. Potenciál elektronických měn vidí v mezinárodních operacích, rychlé možnosti okamžitě zaplatit v Americe třeba internetový obsah nebo on-line hru.

A námitce, že to umí i platební karta, oponuje tvrzením: "Virtuální měny jsou rychlejší, levnější, v některých ohledech i bezpečnější."

Zdroj: Hospodářské noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity