Pondělí 21. 01. 2019

Bitcoin vydělal 30 procent za šest týdnů. Dohoda s Řeckem zisky krátí

15.07.2015

Až čtyřicet procent k dobru si během pouhých několika týdnů připsali ti z investorů, kteří během eskalující řecké krize vsadili na zapomenutou virtuální měnu bitcoin. Ta se po svém zběsilém růstu v roce 2013 dostala během loňska postupně zcela mimo zájem kapitálu, a to především vinou podvodných obchodníků a elektronických krádeží.

zpráva Bitcoin vydělal 30 procent za šest týdnů. Dohoda s Řeckem zisky krátí

Zájem o bitcoin nicméně od začátku léta prudce vzrostl, jen od počátku června do začátku tohoto týdne zhodnotila virtuální měna o 39 procent. Podle pozorovatelů jde mimo jiné i o přímý důsledek řecké krize, když Řekové využili bitcoin jako pojistku před znehodnocením úspor přechodem na drachmu.


Zájem o bitcoin poněkud opadl až v okamžiku dosažení dohody mezi Řeckem a euroskupinou s tím, kdy pravděpodobnost setrvání Atén u společné měny podstatně vzrostla. Kurz kryptoměny naopak výrazně vzrostl poté, co Řekové vyjádřili v referendu nesouhlas požadavky věřitelů.

„Pravdou je, že Řecko nebylo pro bitcoin nikdy velkým trhem, nicméně počet registrací z Řecka narostl o 350 procent,“ uvedl na svém twitterovém účtu šéf jedné z největších globálních bitcoinových burz Bitstamp Nejc Kodrič, absolutní čísla však neuvedl.

Růst o 400 procent
Dokonce o 400 procent rostly každý měsíc během května a června registrace účastníků jediné bitcoinové burzy v Řecku, BTCGreece. Průměrný vklad se podle zakladatele burzy celkově zečtyřnásobil na 700 eur. „Je to asi jediná legální možnost, jak dostat peníze ze země, protože bitcoin nemá centrální autoritu a její regulace je tak mimo dosah a vliv jak řeckých, tak evropských měnových autorit. Navíc může být ovládána jedním klikem na displeji chytrého telefonu,“ uvádí Petr Pavel z Patria Online.


Pozorovatelé nicméně zůstávají střízliví ohledně růstu bitcoinu v příštích týdnech. Jen od dosažení řecko-evropské dohody, tedy během dvou dnů, totiž virtuální měna propadla o sedm procent ze svých červencových maxim. I tak zůstává růstová vlna bitcoinu jednou z nejsilnějších za poslední rok. 

Zdroj: E15

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity