Sobota 15. 12. 2018

Bitcoin za rok téměř ztrojnásobil hodnotu, nových mincí bude méně

22.06.2016

Cena kryptovaluty bitcoin letí v posledních týdnech nahoru a trh očekává, že současná hladina přes 660 dolarů (15 800 korun) za jeden bitcoin nebude konečná. V uplynulých dnech sahala jeho cena i přes 750 dolarů (18 000 korun). Začátkem července totiž dojde k půlení, tedy snížení počtu mincí, které lze vygenerovat poskytováním výpočetního výkonu pro potřeby systému transakcí. Nových bitcoinů půjde do oběhu méně, celkový počet mincí je omezen na 21 milionů. Nyní jich cirkuluje přes 15,6 milionu.

zpráva Bitcoin za rok téměř ztrojnásobil hodnotu, nových mincí bude méně

Spolu s blížícím se okamžikem půlení, který je zanesen přímo ve zdrojovém kódu virtuální měny, může bitcoin představovat potenciálně zajímavou investici.


S vidinou růstu ceny tuto digitální měnu v posledních měsících přidává do svého portfolia stále více investorů, uvádí pro agenturu Reuters Daniel Master z fondu Global Advisors.


Investory by navíc mohla lákat skutečnost, že v porovnání s předchozími roky se letos vyvíjí cena bitcoinu o něco stabilněji: během prvního půlroku se ustálila kolem 450 dolarů za bitcoin (10 700 korun), aby v červnu vystřelila do rozmezí 670 (16 700 korun) až 750 dolarů (18 130 korun).

„Můj názor je, že současná cena je již připravena na půlení odměny pro těžaře,“ uvedl pro E15 Martin Stránský, jehož společnost World BTC Business v Česku provozuje kanály určené k nákupu bitcoinů. Rostoucí zájem o tyto služby prý Stránský pozoruje každý měsíc.


Bylo by však podle něj odvážné tvrdit, že bitcoin v dlouhodobém horizontu pod uvedenou hladinu kolem 700 dolarů již neklesne, přestože on sám to nepovažuje za příliš pravděpodobné. Příčiny aktuálního nárůstu ceny bitcoinu lze ale i přes uvedené vzedmutí zájmu o něj na Západě i v Česku hledat především v Číně.

Na tamních burzách se totiž odehrává zhruba 95 procent veškerého obchodování s touto digitální valutou a bitcoin tam získává na atraktivitě mimo jiné i díky vládním opatřením proti odlivu kapitálu ze země. Kryptoměny pak představují způsob, jak taková omezení omejít.


Jinde na světě však může investory přece jen odrazovat nestabilita kurzu bitcoinu a jiných alternativních měn. Ta je podle viceguvernéra ČNB Mojmíra Hampla dokonce hlavní překážkou jejich možného masového rozšíření, jak uvedl v nedávném rozhovoru pro E15.


Jeho slovy jako by se řídili i čeští dolaroví milionáři. Podle průzkumu J&T Banky je investice do kryptoměny vůbec nelákají a spolu s termínovanými vklady zajímají jen jedno procento oslovených. 

Zdroj: E15

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity