Sobota 19. 01. 2019

Bitcoin zažívá otřesy, jeho hodnota překonala historický rekord a pak se prudce propadla

06.01.2017

Hodnota digitální měny bitcoin ve čtvrtek vyšplhala na nová historická maxima. Odpoledne se však prudce propadla a večer držela pozici u 1000 dolarů za bitcoin. Důvody dlouhodobého růstu jsou nejasné, může za ním stát vyšší zájem z Číny či Indie. Nejasné jsou pak i důvody odpoledního propadu. Celková hodnota bitcoinů v oběhu se aktuálně pohybuje okolo 16 miliard dolarů. Ve čtvrtek ráno činila 18 miliard.

zpráva Bitcoin zažívá otřesy, jeho hodnota překonala historický rekord a pak se prudce propadla

Na nová historická maxima se ve středu podle údajů agentury Bloomberg vyšplhala hodnota digitální měny bitcoin. V průběhu dne se obchodovala až za 1140 amerických dolarů a o pár dolarů tak překonala dosavadní rekord z roku 2013. Od léta se cena bitcoinu zdvojnásobila. Ve čtvrtek v odpoledních hodinách následně hodnota bitcoinu výrazně klesla, když v 15:00 se obchodovala už jen za 950 amerických dolarů. Před půlnocí se cena vyhoupla na 1000 dolarů.

Celková tržní hodnota bitcoinů v oběhu se díky růstu ceny dostala zpočátku na 18 miliard dolarů. Podle serveru CoinDesk je aktuálně v oběhu 16,08 milionu "kusů" bitcoinu.

Důvody výrazného růstu hodnoty digitální měny během minulého a začátku letošního roku nejsou zcela jasné. Hodně se mluví o zvýšeném zájmu v Indii, kde vláda stáhla z oběhu bankovky nejvyšších hodnot. Možná ještě důležitějším faktorem je zájem z Číny, kde se obyvatelé nákupem bitcoinů snaží obejít kapitálová omezení, která čínská vláda zavedla pro převody peněz do zahraničí. Za větším zájmem může stát i vysoká inflace ve Venezuele.

"Žádná tvrdá data ale nemáme, takže se stále jedná jen o ničím nepodložené dohady," řekl tento týden Hospodářským novinám analytik společnosti X-Trade Brokers Jaroslav Brychta.

Podle něj však důležitou roli může sehrávat pouhá spekulace na další růst ceny. Trh s kryptoměnou je poměrně málo likvidní, a tak i menší objednávka dokáže pohnout kurzem. "Důvodem aktuálního růstu ceny tak může být klidně i poptávka ze strany několika větších hráčů, kteří nakupují bitcoin jako dlouhodobou investici," uvedl Brychta.

Co je bitcoin?

Digitální měna bitcoin funguje na bázi takzvaného blockchainu. Její provoz umožňuje celosvětová síť takzvaných těžařů, tedy uživatelů, kteří pro potvrzování bitcoinových transakcí propůjčují svůj výpočetní výkon. Odměnou jim pak jsou nově vytvořené bitcoiny a poplatky za proběhlé transakce.

Jako výhody bitcoinu se uvádí jejich anonymita a nezávislost na vládách a centrálních bankách. V případě anonymity to však není zcela pravda. "Bitcoin není anonymní, je pouze pseudonymní. V blockchainu lze velmi přesně dohledat všechny detaily transakcí, tedy částky, data, odkud kam šly," vysvětluje ředitel společnosti Braiins Systems Jan Čapek.

"Jedinou drobnou neznámou je spárování konkrétní veřejné adresy s danou osobou či entitou," dodává Čapek. Konkrétní osoby však lze podle něj vysledovat s pomocí statistické analýzy, například tím, že osoba opakovaně platí ze stejné adresy více entitám, či v případě, že posílá peníze na některou z burz, kde se v digitálními měnami obchoduje.

Touto analýzou se zabývá například projekt českého vývojáře Aleše Jandy.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity