Sobota 19. 01. 2019

Boj o podíl na trhu černého zlata graduje: Ropná cenová válka zuří i uvnitř OPEC

22.10.2015

Ceny ropy padají, míra jejich volatility je vysoká a vzhledem k tržním okolnostem se černé zlato ne a ne vzpamatovat. Nízké ceny ropy začínají tvrdě dopadat na ekonomiky států závislých na příjmech z černého bohatství. Saudská Arábie podle Mezinárodního měnového fondu letos vykáže deficit státního rozpočtu ve výši 20 procent hrubého domácího produktu. Žádný z velkých producentů černé komodity se ale k omezování produkce doopravdy nemá. Válka o podíl na ropném trhu však neprobíhá jen mezi OPEC a ostatními velkými producenty, ale i uvnitř Organizace zemí vyvážejících ropu. OPEC, který generuje asi 40 procent celosvětových ropných dodávek, se sice řídí kolektivní strategií zaplavování trhu ropou, zdání jednoty však klame. Když došlo na nastavování měsíčních prodejních cen, jednota se tak nějak vytratila.

zpráva Boj o podíl na trhu černého zlata graduje: Ropná cenová válka zuří i uvnitř OPEC

Když dojde na to, kolik za černé zlato účtovat asijským kupujícím, členové OPEC se na tradice příliš neohlížejí. Dodavatelé ropy z řad OPEC po dlouhá léta vystupovali jako jeden muž a ceny ropy zvyšovali a snižovali současně. Nyní Kuvajt sráží oproti Saudské Arábii cenu rekordním způsobem. I Irák prodává svou ropu levněji než hlavní člen OPEC. Katar ropné dodávky oceňuje oproti konkurenční ropě ze Spojených arabských emirátů s největší slevou za posledních 27 měsíců. Proč tento vnitřní boj? 

Země OPEC totiž usilují o tržní podíl v Asii, právě ta by letos podle odhadů měla být regionem s největším růstem poptávky a její podíl na celosvětové poptávce by měl podle Mezinárodní energetické agentury odpovídat 34 procentům. V příštím roce to bude dokonce sama Čína, která obstará více než čtvrtinu růstu spotřeby. Číňané v současnosti dovážejí téměř rekordní množství ropy. Využívají totiž nízkých cen k plnění ropných zásobníků. Jakákoliv historická loajalita tak jde stranou, boj o tržní podíl se v OPECu rozpoutal naplno a právě region Asie a Pacifik je jeho bitevním polem.

Kuvajt prodává oproti Saudské Arábii ropu levněji než kdy dříve. Oficiální cena za kuvajtskou vývozní surovou ropu byla v říjnu proti srovnatelné surové ropě ze Saudské Arábie levnější o rekordních 65 centů za barel. Irák svou těžkou ropu prodává 3,70 dolarů pod cenou saudskoarabské varianty těžké ropy, jedná se o největší slevu od dubna. Katarská surová ropa je zase o 1,20 dolarů za barel levnější než srovnatelný typ ropy z Abu Dhabi. Ačkoliv OPEC předpovídá zlepšení situace na poptávkové straně, dodávky jednoho člena pravděpodobně ještě vzrostou. Írán, který je pátým největším producentem v rámci OPEC by do šesti měsíců po zrušení mezinárodních sankcí mohl zvýšit produkci až na 3,6 milionu barel denně a konkurence uvnitř Organizace zemí vyvážejících ropu tak jen poroste.

 

Produkce ropy členských států OPEC v letošním a loňském roce

OPEC memeners production.png

Září 2014 zobrazeno fialově, září 2015 růžově.

 

Ceny ropy v srpnu doslova zkolabovaly na nejnižší úroveň za posledních šest let poté, co OPEC na nárůst dodávek z USA zareagoval otevřením kohoutků ve snaze vytlačit vysoko nákladové producenty z trhu. OPEC v září čerpal nejvíce ropy za poslední tři roky a to hlavně kvůli produkčním přírůstkům v Iráku. Tato strategie vytlačování z trhu fungovala do té míry, že americká produkce kvůli nízkým cenám klesla a oproti třicetiletému vrcholu z letošního června na 9,61 milionu barelů produkce spadla o více než 500000 barelů denně. Objem americké ropné produkce tak klesá téměř zpět k úrovním z loňského listopadu, kdy OPEC přikročil k nechvalně známé změně dlouholeté strategie.

US production.png

Politika otevření kohoutků na maximum s cílem vytlačení vysoko nákladové produkce jak se zdá přinesla své ovoce, i když s tvrdými dopady nízkých cen na potíže ve státních rozpočtech. Uvnitř OPECu se však nyní ozývají hlasy zemí, na jejichž ekonomiky měl propad cen černého zlata nejvýraznější vliv. Ty požadují nastavení minimálních cen. Prezident Venezuely se vyjádřil v tom smyslu, že ropný průmysl potřebuje cenu černé komodity na úrovni 88 dolarů za barel. Zástupci OPECu se dnes ve Vídni sejdou s představiteli některých států mimo OPEC včetně Ruska k technickým jednáním.

Zdroj: BBG, RTRS

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity