Pátek 18. 01. 2019

Britové vytrhli svá plynová pole v Severním moři z rukou Rusů. Bojí se, že by těžbu omezily sankce

12.10.2015

Ruský miliardář Michail Fridman byl přinucen britskou vládou prodat plynová pole v britské části Severního moře. Pokud by tak neučinil, tamní vláda by jeho investičnímu fondu DEA odebrala licenci na provoz. Zásoby zemního plynu koupila švýcarská společnost Ineos. Ta nepředstavuje riziko, že na ni budou uvaleny sankce.

zpráva Britové vytrhli svá plynová pole v Severním moři z rukou Rusů. Bojí se, že by těžbu omezily sankce

Švýcarská chemická společnost Ineos koupila od firmy DEA Group všechna její plynová pole v britské části Severního moře. Informovala o tom v neděli agentura Reuters. Skupinu DEA vlastní investiční fond LetterOne ruského miliardáře Michaila Fridmana a prodej polí nařídila Fridmanovi britská vláda. Finanční podrobnosti transakce firmy neuvedly.

Britské ministerstvo energetiky letos v dubnu nařídilo Fridmanovi do šesti měsíců prodat pole v Severním moři, které získala jeho firma od německé energetické skupiny RWE. Pokud by to Fridmanova firma neučinila, úřad by jí odebral licenci na provoz. Vláda se obávala, že těžba na těchto polích by se mohla zastavit, pokud by západní země uvalily na Rusko další sankce kvůli jeho postupu vůči Ukrajině.

Společnost Ineos se již delší dobu netají tím, že má v plánu učinit strategickou investici v Severním moři. Akvizice je podle předsedy správní rady firmy Jima Ratcliffa prvním krokem ke splnění tohoto cíle. Ineos loni uvedl, že chce investovat jednu miliardu dolarů (23,8 miliardy korun) do průzkumu těžby plynu z břidlic v Británii a stát se největším těžařem břidlicového plynu v zemi.

Mluvčí fondu LetterOne prodej potvrdil a uvedl, že DEA použije výtěžek z prodeje na investice do svých hlavních růstových oblastí v Evropě a severní Africe.

 

Fridmanům podnik se na převzetí těžaře ropy a plynu DEA za 5,1 miliardy eur (138,1 miliardy korun) dohodl se společností RWE již loni v březnu, transakce však byla dokončena až letos v únoru. V některých zemích Evropské unie se vzhledem k ukrajinské krizi objevily pochybnosti o tom, zda je správné, aby se evropské ropné a plynárenské aktivity přesouvaly do ruských rukou. DEA vlastní podíly ve zhruba 190 licencích na průzkum a rozvoj ložisek ropy a plynu v Evropě, na Blízkém východě a severní Africe, z nichž některé ale nic neprodukují a potřebují rozsáhlé investice.

Jednapadesátiletý Fridman je podle žebříčku časopisu Forbes 68. nejbohatším člověkem na světě s majetkem v hodnotě zhruba 14,6 miliardy dolarů (348 miliard korun).

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity