Středa 12. 12. 2018

Britský parlament nově zasedne ve středu, blíží se dohoda o vládě

15.06.2017

Zahajovací schůze britského parlamentu s projevem královny Alžběty II. se uskuteční příští středu, tedy o dva dny později, než bylo plánováno. Oznámila to dnes Andrea Leadsomová, která za britský kabinet domlouvá vládní záležitosti v Dolní sněmovně. Podle pozorovatelů stanovení data znamená přinejmenším to, že konzervativci jsou blízko dohodě se severoirskými unionisty o podpoře menšinové vlády.

zpráva Britský parlament nově zasedne ve středu, blíží se dohoda o vládě

Britská média po ohlášení termínu povolebního zasedání parlamentu spekulovala, že Konzervativní strana premiérky Theresy Mayové si už zajistila vládní podporu deseti poslanců severoirské Demokratické unionistické strany (DUP).

Podle informací televize Sky News však ještě obě strany dohodu nepotvrdily. Mayová má v jednáních pokračovat dnes odpoledne. Podporu malé strany potřebuje po neúspěchu v nedávných předčasných parlamentních volbách, které sama vyvolala. Konzervativci ve volbách přišli o parlamentní většinu.

Na středeční schůzi parlamentu má vláda ústy královny předestřít své legislativní plány. Odklad schůze z řádného pondělního termínu se vzhledem k pokračujícím jednáním o podpoře vlády očekával.

Zatím není jasné, zda jsou termínově ohrožena také jednání Londýna s Bruselem o vystoupení Británie z EU. Začít mají v pondělí.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity