Pátek 18. 01. 2019

Brokerjet České spořitelny letos skončí

14.07.2015

On-line broker končí po dvanácti letech. Aktivních investorů prý bylo málo. Poslední obchodní příkaz budou moci klienti Brokerjetu zadat 12. listopadu. Téměř 22 tisíc klientů Brokerjetu si musí najít jiného brokera.

zpráva Brokerjet České spořitelny letos skončí

Šéf Brokerjetu Libor Janoušek.
autor: HN - Libor Fojtík

 

Po dvanácti letech končí jeden z největších českých on-line brokerů − Brokerjet České spořitelny. Více než dvě desítky tisíc jeho klientů si tak musí najít jiného obchodníka s cennými papíry.

"Nízký počet aktivních investorů v Česku nám bohužel nedovoloval dostatečně investovat do vývoje vlastní technologie pro obchodování, a proto jsme se rozhodli od jejího dalšího vývoje ustoupit a ukončit svou službu," vysvětluje Libor Janoušek, předseda představenstva Brokerjetu České spořitelny. Svou činnost ukončuje společnost nejen v Česku, ale i v Rakousku. Poslední nákupní pokyny bude možné přes obchodní platformu Brokerjet zadávat 12. listopadu. Od prosince pak bude služba zrušena. "Proto prosím do této doby prodejte držené cenné papíry nebo si peněžní prostředky a cenné papíry převeďte k jinému obchodníkovi," napsala včera firma svým klientům.

Nabízí jim přitom primárně dvě možnosti. Ti aktivnější mohou přejít na obchodní platformu Saxo Bank pro on-line obchodování. Klienti obchodující méně často pak mohou převést své cenné papíry do České spořitelny, kde bude od listopadu spuštěna nová služba Investiční makléř ČS. V jejím rámci bude možné zadávat obchodní příkazy po telefonu.

Konec Brokerjetu je důsledkem nízké obchodní aktivity na pražské burze, kvůli níž se výdělky obchodníků s cennými papíry rychle snižují. Brokerjet se sice loni dostal do zisku 800 tisíc korun, v předchozích dvou letech měl ale kumulovanou ztrátu přesahující dvanáct milionů. Počet klientů v posledních několika letech společnosti, stejně jako i většině dalších českých brokerů rostl, letos dokonce zobchodovali o něco větší objem peněz než loni. I tak ale objemy obchodů výrazně zaostávaly za úrovněmi předkrizových let.

Jestliže se v roce 2007 na pražské burze každý den zobchodovaly akcie za více než čtyři miliardy korun, letos se denní objemy obchodů v Praze pohybují jen kolem tři čtvrtě miliardy. Česká spořitelna proto již dlouho řešila, co bude s Brokerjetem dál. Osekala například některé služby − koncem června po čtyřech letech skončila služba Můj makléř, kterou používaly stovky drobných investorů. Banka se zároveň snažila portfolio klientů Brokerjetu prodat, jednala například se společností Patria, patřící do skupiny ČSOB. Snaha prodat Brokerjet ale nakonec nebyla úspěšná.

Jak uvedl ředitel Patria Finance Jiří Vyskočil, konsolidace na trhu brokerských služeb bude dále pokračovat. Pro Patrii je podle něj konec Brokerjetu velkou příležitostí. To samé tvrdí i mluvčí Fio banky Zdeněk Kovář. "Očekáváme, že nárůst počtu našich klientů v nejbližších měsících bude výrazný," říká.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity