Pátek 18. 01. 2019

Brusel navrhl nepokutovat Portugalsko a Španělsko kvůli deficitu

28.07.2016

Brusel - Evropská komise dnes doporučila členským zemím Evropské unie nepokutovat Španělsko a Portugalsko kvůli tomu, že se tyto země v minulých letech jen málo snažily snížit své rozpočtové deficity.

zpráva Brusel navrhl nepokutovat Portugalsko a Španělsko kvůli deficitu

Portugalsko by svůj nadměrný schodek mělo pod požadovaná tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) dostat letos a Španělsko nejpozději v roce 2018, tedy tak, jak už se obě země zavázaly, uvedla zároveň komise s tím, že to jsou realistické cíle.

"Jde v první řadě o budoucnost. Španělsko a Portugalsko stále čelí náročným úkolům. Obě země musejí vrátit svou rozpočtovou politiku na původní dráhu a posílit snahy o strukturální reformy," řekl místopředseda komise pro euro Valdis Dombrovskis.

Když unijní členské země 12. července rozhodly, že Portugalsko a Španělsko rozpočtová pravidla skutečně porušily, měla komise 20 dní na předložení konkrétního návrhu trestu. Pokuta se přitom mohla vyšplhat až na 0,2 procenta HDP, což by bylo až 2,2 miliardy eur (59,5 miliardy Kč) v případě Španělska a asi 360 milionů eur (9,7 miliardy Kč) v případě Portugalska.

Šéf ministrů financí eurozóny Jeroen Dijsselbloem vyjádřil s tímto postojem komise nespokojenost. "Je neuspokojivé, že zjištění, podle kterého Španělsko a Portugalsko nepodnikly účinné kroky ke konsolidaci svých rozpočtů, nemá žádné důsledky," prohlásil.

Španělsko mělo loni deficit 5,1 procenta HDP místo očekávané úrovně 4,2 procenta, zatímco Portugalsko mělo schodek 4,4 procenta místo 2,5 procenta HDP.

Zdroj: EuroZpravy

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity