Úterý 11. 12. 2018

Burza v Aténách po pětitýdenní nucené pauze během jednoho dne ztratila šestinu hodnoty

04.08.2015

Experti se tentokrát nemýlili. Jejich chmurné prognózy pro aténskou akciovou burzu, která včera po pěti týdnech obnovila obchodování, se naplnily. Hlavní index ASE přišel o 16,2 procenta hodnoty, když v úvodu ztrácel skoro čtvrtinu. Řecký regulátor prodloužil platnost nařízení zakazujícího spekulace na pokles kurzů.

zpráva Burza v Aténách po pětitýdenní nucené pauze během jednoho dne ztratila šestinu hodnoty

Aténská burza cenných papírů, jež v eurozóně patří k těm nejmenším, naplnila ta nejchmurnější očekávání. Její klíčový index ASE včera skončil o 16,2 procenta níže než šestadvacátého června, kdy se na burze obchodovalo naposledy. Poté následovala pětitýdenní přestávka vynucená dluhovou krizí i značným napětím mezi levicovou vládou a mezinárodními věřiteli.

Na aténském parketu se včera k obchodování skoro nikdo neměl. Investoři, kteří se chtěli zbavit svých papírů, většinou marně čekali na kupce. To je důvod, proč zmíněný index pár minut po zahájení spadl skoro o 23 procent na 615 bodů. Následně ztráty částečně dohnal a skončil na 668 bodech.

Největší ztráty utrpěly banky
Nejvíce se zbortily řecké bankovní tituly, představující zhruba pětinu hlavního indexu. Jejich oborový index zaznamenal hned v úvodu zhruba třicetiprocentní propad. Po překročení tohoto "limitu" se obchodování s takovým titulem zastavuje, což postihlo i největší komerční ústav National Bank of Greece. A stejně dopadly další ústavy klíčové pro řecký finanční systém − Bank of Piraeus, Alpha Bank, Attica Bank či Eurobank.

"Na trhu stále panuje značná nejistota ohledně toho, zda se řecké vládě podaří včas podepsat dohodu o třetím záchranném programu," komentuje pro agenturu Reuters Takis Zamanis, hlavní trader firmy Beta Securities.

Jak dodává, peněžní ústavy včera utrpěly největší ztráty také proto, že naléhavě potřebují doplnit kapitál a stále není jisté, že si ho včas obstarají. Přišly o něj hlavně v důsledku odlivu vkladů. Navíc je tíží špatné půjčky představující v průměru přes 30 procent jejich úvěrového portfolia.

"Akcie bank jsou kvůli kapitálové kontrole obzvlášť zranitelné. Otázka je, nakolik v následujících dnech potáhnou dolů celý řecký akciový trh," komentuje pro britský list Financial Times řecký analytik, který si nepřál být jmenován.

Hluboký propad však nezasáhl jenom bankovní tituly. Například akcie sázkové společnosti OPAP, v níž má podíl český finančník Jiří Šmejc, ráno odepsaly přes 27 procent, poté se její ztráty zmírnily. Stejně dopadly akcie výrobců a distributorů elektřiny, plynu a vody. V nich drží značné majetkové podíly řecký stát, který je hodlá odprodat zahraničním investorům.

Prudký pokles v Aténách bude nejspíš pokračovat také v následujících dnech, pokud se nenajde několik větších zájemců o koupi akcií.

Vyloučit to nelze. "Tituly obchodované na řecké burze jsou velmi zajímavými aktivy pro akciové spekulanty. V případě uklidnění politické situace v zemi by nebyl ničím mimořádným ani rychlý dvouciferný výnos. Jde o lákadlo, které nemá na evropských burzách obdoby," tvrdí Jiří Šimara, analytik společnosti Cyrrus.

Chřadne nejenom burza
Burza cenných papírů byla uzavřena od 29. června, tedy v době, kdy se Řekové vrhali k bankovním přepážkám, aby kvůli obavám z krachu peněžních ústavů vybrali své vklady. Vláda také zavedla přísnou kapitálovou kontrolu mající zamezit odlivu zdrojů do ciziny.

Přísná kapitálová kontrola pokazila náladu nejenom investorům do cenných papírů. "Toto opatření má značný dopad také na reálnou ekonomiku, který zatím nelze přesněji odhadnout," konstatuje řecký hospodářský ústav IOBE.

Index nákupních manažerů, který pravidelně sestavuje londýnská firma Markit pro zpracovatelský průmysl (asi 10 procent řeckého HDP), se v červenci propadl nejníž za posledních 16 let. Jeho hodnota klesla z červnových 46,9 na 30,2 bodu. Hraniční hodnotu představuje padesátka. Menší číslo značí budoucí pokles výroby, větší naopak růst. Uvedených zhruba 30 bodů také signalizuje, že firmám dále ubude objednávek, což bude mít negativní vliv nejenom na pracovní místa, ale nejspíš i na akciové kurzy. Řecký regulátor přitom včera prodloužil platnost nařízení zakazujícího spekulaci na pokles kurzů.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity