Úterý 11. 12. 2018

Burzovní zpravodaj: Akciové trhy jako na horské dráze

14.08.2015

Nálada na Wall Street by se dala krájet, když zvýšené poklesy na akciovém trhu rychle střídají prudké obraty směrem vzhůru. Ve středeční seanci US akciové indexy klesaly až o 1,5 %, aby v průběhu obchodování veškeré ztráty umazaly a uzavřely nakonec v kladném pásmu. Index S&P 500 vzrostl o 0,1 % na 2086,05 bodů a index NASDAQ Composite přidal 0,15 % na 5044,39 bodů. Index DJIA uzavíral téměř beze změny na 17 402,51 bodech.

zpráva Burzovní zpravodaj: Akciové trhy jako na horské dráze

K zvýšené nervozitě přispívají slabší americká makrodata publikovaná v minulém týdnu, ale také devalvace čínského yuanu, která mezi investory rozpoutala obavy ohledně zdraví čínské ekonomiky. Slabší výkonnost čínského hospodářství potvrzují i včerejší data z průmyslové produkce, jejíž růst zpomalil na pouhých 6 %. O rok dříve za stejné období to přitom bylo 9 %. Zpomalení bylo zaznamenáno i u investic do fixních aktiv, jejichž růst je nejnižší za více než 10 let.


Mírnou korekcí si po úterním prudkém pádu prošla cena ropy, která se vyšplhala nad 43 USD za barel. Nicméně fundament zůstává i nadále negativní, když OPEC zveřejnil, že se produkce vyšplhala na nejvyšší úrovně za poslední tři roky ve výši 31,5 mil. barelů denně. Sázky na růst ze strany velkých institucionálních obchodníků na trhu s futures na ropu navíc zůstávají i nadále na vysokých úrovních a k výraznější redukci pozic stále nedochází. Podle posledních údajů dosahuje počet čistých dlouhých pozic u velkých spekulantů 247 tisíc kontraktů. Z historického hlediska se jedná o vysoce nadprůměrné hodnoty. Proto i v nejbližších týdnech budou na trhu s ropou převládat spíše prodejci a je velká šance, že ceny poklesnou až pod 40 USD za barel.


Zlatí těžaři v čele růstu
Prudký nárůst ve včerejším obchodování zaznamenaly těžaři zlata s tím, jak po žlutém kovu v době zvýšené rozkolísanosti na akciových trzích vzrostla poptávka. Cena za jednu trojskou unci se s poměrně silným momentem vyšplhala až na 1120 USD. Přitom nejbližší významná rezistence se nachází až na 1150 USD za trojskou unci. Krátkodobý nárůst proto pravděpodobně bude pokračovat. To hraje do noty akciím zlatým těžařům, které ve včerejším obchodování zazářily, když cena vzrostla v průměru o více než 5 %. Akcie největšího zlatého těžaře na světě Goldcorp (GG) vzrostly o 5,32 %, Newmont Mining (NEM) přidaly 6,52 % a AngloGold Ashanti (AU) zakončily dokonce až o 8,93 % výše.


Apple se zotavuje z půlročních minim
Akcie Applu (AAPL) se zotavují ze svých nejnižších úrovní od začátku letošního roku, když v průběhu středeční seance titul ztrácel až 3 %, aby v průběhu veškeré ztráty umazal a uzavřel až s 1,5% zisky. Titul se tak v jednu chvíli obchodoval na nejnižších úrovních od ledna letošního roku. Apple je podobně jako většina nadnárodních společností v současné chvíli ovlivněn situací v Číně. Zvýšené turbulence na trhu s akciemi proto můžeme očekávat i v následujících dnech.

Zdroj: Kurzy

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity