Pátek 18. 01. 2019

Burzy se bojí sílícího Trumpa, dolar spadl na třítýdenní minimum

03.11.2016

Obavy z možného vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách oslabují americký dolar. Jeho hodnota klesla na více než třítýdenní minimum vůči euru, libře i franku. Výsledky průzkumů, v nichž Trump v úterý předehnal Hillary Clintonovou, zatím naopak nezměnily předpověď sázkových kanceláří. Dál věří demokratické kandidátce.

zpráva Burzy se bojí sílícího Trumpa, dolar spadl na třítýdenní minimum

Demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová v posledních dnech ztrácí náskok na Trumpa, podle některých průzkumů veřejného mínění se její republikánský rival dokonce dostal do vedení. Nejnovější průzkum CNN a agentury ORC předpovídá, že v takzvaných swing states, kde nemá žádný z kandidátů tradičně výraznou převahu, bude letošní výsledek velmi těsný.

Nejistota na trhu posílila evropskou měnu, která ve středu kolem 16. hodiny SELČ vykazovala vůči dolaru nárůst o zhruba 0,6 procenta na 1,1115 USD. To je nejvyšší hodnota od 10. října letošního roku.

Investoři považují Clintonovou za kandidátku, která by zachovala současné směřování USA, zatímco případné Trumpovo vítězství mají spojeno s nejistotou ohledně dalšího vývoje země.

„Kolem Trumpa je zde mnoho neznámých,“ uvedl analytik Richard Franulovich ze společnosti Westpac Banking. „Takovou nejistotu trh zjevně nesnáší,“ citovala jej agentura Reuters.

Více než jedno procento však vůči dolaru odepisovalo mexické peso, které se tak dostalo na více než měsíční minimum. Případné Trumpovo vítězství je považováno za významné riziko pro mexickou měnu, Trump totiž v předvolení kampani slibuje omezit příliv imigrantů z Mexika i přehodnocení obchodních vztahů mezi oběma zeměmi.

Ve středu také opět klesly americké akcie, hlavní index S&P 500 zaznamenal již sedmý pokles za sebou a poprvé od července uzavřel pod hranici 2 100 bodů. „Hlavním faktorem jsou obavy ohledně voleb. Vypadalo to, že Clintonová vyhraje, ale nyní posiluje Trump. To lidi znervózňuje,“ uvedl analytik Neil Massa ze společnosti Manulife Asset Management.

Obama se Clintonové zastal v e-mailové kauze
Šest dní před volbami se Hillary Clintonová potýká s dalším únikem informací z e-mailů, podle něhož byl její volební tým v kontaktu s ministerstvem zahraničí, které s ním koordinovalo svůj postup ve vyšetřování e-mailové aféry bývalé ministryně.

Server WikiLeaks dlouhodobě zveřejňuje elektronickou komunikaci ukradenou hackery z počítače manažera kampaně Johna Podesty.

Server WikiLeaks podle agentury AP ve středu zveřejnil e-mail, z něhož plyne, že jeden z pracovníků ministerstva zahraničí loni poskytoval poradcům Clintonové informace o tom, jak bude úřad reagovat na dotazy novinářů týkající se jejího e-mailového skandálu. 

Na stranu Clintonové se ve středu postavil prezident Barack Obama. Zkritizoval ředitele FBI, který těsně před volbami ohlásil Kongresu vyšetřování dalších e-mailů kandidátky na prezidentský post.

„Myslím, že existuje norma, že když probíhá vyšetřování, nepracuje se s náznaky, neúplnými informacemi a informačními úniky. Pracuje se na základě konkrétních přijatých rozhodnutí,“ prohlásil prezident.

Obama zdůraznil, že nechce vstupovat do nezávislého vyšetřování, avšak aféra způsobená „neúmyslnou chybou“ Clintonové je nyní „nafukována do něčeho zcela bláznivého“.

Zdroj: iDNES

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity