Sobota 15. 12. 2018

Burzy se otřepaly ze strachu z brexitu, libra posiluje

21.06.2016

Lavina zájmu o britské akcie a návrat libry na výsluní, tak reagovaly britské finanční trhy na rostoucí šance, že Londýn zůstane i po referendu platnou součástí spolku evropské osmadvacítky. Britská burza díky takřka tříprocentnímu růstu zhodnotila jen během pondělka o bezmála čtyřicet miliard liber, britská měna pak včera zažila svůj nejúspěšnější den od roku 2009.

zpráva Burzy se otřepaly ze strachu z brexitu, libra posiluje

Vlna optimismu se přehnala napříč Evropou, kontinentální akciové burzy podražily o více než tři procenta. „Brexit už podle průzkumů nevede a síly jsou vyrovnané, což se odrazilo v posílení britské měny i tamních akcií. S každým dalším publikovaným výsledkem šetření se ale může situace zhoupnout na jednu či druhou stranu,“ uvádí hlavní ekonom Deloitte David Marek. „Výsledek referenda je stále nejistý, z našeho pohledu je nicméně hlavním scénářem setrvání Británie v unii,“ dodává analytik Cyrrusu Tomáš Menčík.


Podle internetové sázkové kanceláře Betfair, vypisující kurzy obou výsledků referenda, je nyní pravděpodobnost setrvání Británie v unii 77 procent. „Řada voličů obrátila směrem k unijnímu scénáři, z čehož těží i burzy,“ uvádí analytik Sun Global Investments Mihir Kapadia pro britský list The Guardian. Podle něho byla milníkem ve vývoji voličských preferencí čtvrteční násilná smrt poslankyně Jo Coxové.


Nejvíce burziánských sázek směřovalo na bankovní tituly. Akcie finančních titulů jako Royal Bank of Scotland, Lloyds nebo Barclays jen během včerejška vzrostly až o sedm procent. Ze západoevropských trhů těžila z britského vývoje hlavně irská burza, která zažila více než čtyřprocentní růstový skok. Silně rostly ale i burzy ve Francii, Španělsku, či Německu.

Zdroj: E15

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity