Pátek 18. 01. 2019

Byznys se solárními panely na střechách se rozjíždí naplno. Pomáhá mu klesající cena panelů a dostupné dotace

11.05.2017

Počet střešních fotovoltaik v Česku je oproti Německu malý, přes dvě třetiny výroby elektřiny ze slunce připadají na velké solární parky. Změnit to chce řada firem, které se snaží ukrojit podíl na vznikajícím trhu. Pro pořízení solárních systémů s bateriemi nebo ohřevem vody je ale stále klíčová podpora od státu. Během tří až pěti let by v Česku mohlo vyrůst až 10 tisíc nových střešních instalací. Důvodem mají být kromě dotací i stále nižší ceny solárních technologií.

zpráva Byznys se solárními panely na střechách se rozjíždí naplno. Pomáhá mu klesající cena panelů a dostupné dotace

Stále více lidí si pořizuje solární panely na střechy, protože chtějí ušetřit za elektřinu, kterou nebudou muset nakupovat jinde. Zájem o střešní fotovoltaiky podporuje i klesající cena panelů a baterií, stejně jako snadné vyřízení dotace na celý systém − často se o ni postarají firmy, které tak chtějí získat nové zákazníky. Stát kromě dotací usnadnil majitelům i cestu k panelům, protože už nemusí žádat v případě malého zdroje o licenci.

Podle odhadu Zdeňka Neufingera z Cechu aplikovaných fotovoltaických technologií je reálné, aby během tří až pěti let vyrostlo v Česku do 10 tisíc nových střešních instalací. Program Nová zelená úsporám, který finančně podporuje pořízení nových panelů i jejich kombinaci s ohřevem vody nebo bateriemi, loni podpořil celkem 540 projektů. Přímo do sítě jich tři distribuční společnosti připojily necelých pět set, s výkonem asi šest megawattů.

O žádný nový solární boom zatím nejde, všichni hráči na trhu ale předpokládají, že se to v letošním a příštím roce změní. Statistiky Energetického regulačního úřadu (ERÚ) k roku 2015 ukazují, že na typické malé střešní zdroje do velikosti 10 kW jsou v Česku vyčleněna jen čtyři procenta z celkové výroby připadající na fotovoltaiku. Přitom v Německu je to více než 60 procent.

Snahu rozhýbat český trh má společnost S-Power, která se spojila s největším alternativním operátorem Bohemia Energy. "Chceme letos získat na trhu tisíc instalací, ještě sedm set ale budeme považovat za úspěch," uvedl Jaroslav Šuvarský, ředitel a spolumajitel S-Power. Přibližně pět set předběžných poptávek od ledna dává firmě naději, že trend vystihla přesně.

Majitelům domů se solárními panely nabízí S-Power možnost odkoupení přetoků výroby za aktuální ceny elektřiny. Pro systém úplně izolovaný od sítě nejsou v Česku podmínky. Vlastníci domů většinou dokážou pokrýt spotřebu mezi dubnem a říjnem, pokud nepoužívají elektřinu k topení. Sluneční energie má ale výkyvy, které se neshodují s dobou, kdy majitelé elektřinu potřebují. Přetoky mohou tvořit až třicet procent výroby systému s výkonem do 10 kW. Jeho majitel už sice od roku 2016 nepotřebuje licenci, jako pokud by si budoval elektrárnu, nesmí však prodávat proud do sítě.

O podíl na decentralizované energetice usilují i největší energetické firmy. Nechtějí ztratit potenciálně zajímavý trh, byť nyní představuje jen marginální část jejich tržeb. Neúspěšnější z velkých hráčů je ČEZ, který loni nainstaloval 152 střešních systémů. Plány firmy letos počítají s dalšími několika sty. Podobně je na tom i jednička v prodeji plynu innogy. Věří, že se z loňských desítek instalací do roku 2019 dostane k roční výstavbě tisícovek. Firem na trhu působí mnohem více, jen členů Cechu aplikovaných fotovoltaických technologií je přes dvacet.

Zájemci o střešní fotovoltaiky se podle Jaroslava Šuvarského dělí na takzvané vodaře a baterkáře. Ti první, kteří využívají přebytky energie na ohřev vody, chtějí ušetřit a spojit to s ekologickým chováním. Druhým jde více o nezávislost, kterou jim ukládání vyrobené energie do baterií umožňuje.

Návratnost střešní instalace s akumulací je podle ředitelky Solární asociace Veroniky Hamáčkové s dotací asi 15 let. Životnost panelů je dvojnásobná. Systémy s bateriemi jsou však mnohem dražší než ty, které využívají ohřev vody. Tam je návratnost mezi šesti až osmi lety. Náklady ale klesají, což platí i pro solární panely, které jsou většinou z Číny.

"Předpokládáme, že se letos ke klasickým střešním instalacím přidá výrazně poptávka po jejich kombinaci s bateriovými úložišti energie," uvádí mluvčí ČEZ Martin Schreier. ČEZ loni koupil menšinový podíl v předním německém výrobci baterií Sonnen a hodlá zákazníky nalákat na možnost, že si baterie pouze vyzkouší. Svůj vlastní bateriový systém představila i innogy.

Pro rozjezd trhu instalací solárních střech jsou v Česku stále naprosto klíčové dotace z programu Nová zelená úsporám, který je poskytuje z peněz za prodané emisní povolenky. Nejvyšší možnost příspěvku je 100 tisíc korun. Nejčastěji zatím majitelé domů žádali o příspěvek 55 tisíc korun na solární systém, který přebytky využívá k ohřevu vody.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity