Úterý 11. 12. 2018

Čechům zachutnal život na dluh, v březnu si napůjčovali rekordních 11 miliard

02.05.2017

Úroky na spotřebitelských půjčkách klesly v průměru poprvé pod 10 procent. V březnu na nich banky rozpůjčovaly rekordních více než 11 miliard korun. Podle odborníků lidé využívají spotřebitelské půjčky i k získání hypoték - od dubna se podmínky pro hypoteční úvěry zpřísnily.

zpráva Čechům zachutnal život na dluh, v březnu si napůjčovali rekordních 11 miliard

Od vypuknutí ekonomické krize před devíti lety byli Češi ochotní se výrazněji zadlužovat jen na bydlení. V posledním roce ale jejich obava z dalších dluhů výrazně slábne. Podle nejnovějších čísel centrální banky si lidé v březnu na spotřebitelských úvěrech napůjčovali nejvíc v historii − přes 11 miliard korun.

Znamená to, že si teď půjčují dokonce více než před Vánocemi, které jsou každoročním tahákem spotřebitelských úvěrů. Celkově na nich mají Češi napůjčováno už 221 miliard.

Za velkým růstem spotřebitelských úvěrů vidí ekonomové více příčin. "Ekonomice se daří, nezaměstnanost je nízká a lidé se příliš nebojí, že práci ztratí," vyjmenovává hlavní stratég společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Spotřebitelské půjčky také v poslední době výrazně zlevňují. V březnu dokonce celkové roční náklady na splácení u nových úvěrů v průměru klesly poprvé pod 10 procent. Ještě předloni to přitom bylo 14 procent.

"Tento pokles sazeb a příznivý vývoj ekonomiky zvýšily ochotu lidí půjčit si na dlouhodobou spotřebu. Bude v tom ale i propojení s hypotékami," upozorňuje hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Naráží tím na zpřísnění podmínek, za nichž mohou lidé získat hypoteční úvěr. Podle nových regulí České národní banky musí mít na koupi nemovitosti naspořeno více peněz než dříve. Od podzimu už banky nesmějí půjčovat lidem, kteří nemají našetřeno nic, od dubna musí většina lidí mít předem připravenou hned pětinu ceny bytu či domu.

"Kdo tolik naspořeno nemá, může chybějící peníze sehnat právě prostřednictvím spotřebitelského úvěru," vysvětluje Seidler. Je to sice proti doporučení ČNB, centrální banka s tím ale v současnosti nic nezmůže. Zpřísněním získání hypoték se přitom snažila předejít situaci, kdy by v případě zhoršení ekonomické situace někteří lidé přestali splácet.

Rostoucí zájem o spotřebitelské půjčky potvrzují samy banky. "Zaznamenali jsme meziroční padesátiprocentní nárůst těchto úvěrů. Většinou jdou na nákupy auta, nábytku nebo dalšího vylepšení domácností," prohlásil Ondřej Hák, ředitel oddělení úvěrových produktů Equa bank.

UniCredit potvrdil meziroční nárůst kolem třiceti procent. Česká spořitelna a Komerční banka s poukazem na to, že jsou před zveřejněním hospodářských výsledků, konkrétní údaje zatím neposkytly. "Nárůst zájmu ale také zaznamenáváme," řekl Michal Teubner z tiskového oddělení Komerční banky.

Právě samy banky spotřebitelské půjčky poslední dobou více propagují. Už nyní některé nabízejí i nižší sazby než zmíněný zhruba desetiprocentní průměr − dají se získat už pod 7 procent. Na takové podmínky ale dosáhnou jen prověření klienti, kteří si vezmou obvykle vyšší úvěr a splácejí ho více let. Banky si tím pojistí, že jim příjem z úroků poplyne delší dobu. V evropském srovnání však české spotřebitelské úvěry stále patří mezi nejdražší. Například Švédové si je berou v průměru za necelá 4 procenta.

Rostoucí zájem Čechů o spotřebitelské úvěry potvrzují i finanční poradci. "Nejčastěji pomáháme klientům sjednat spotřebitelské úvěry, které slouží jako doplněk k hypotéce. Lidé je využívají na vybavení zakoupených bytů a domů," prohlašuje například obchodní ředitel společnosti Fincentrum Filip Duchoň.

Lidé si podle něj ale čím dál častěji chtějí půjčovat i na běžné spotřební zboží. "Apetit klientů roste tak, že některým jejich záměr musíme čas od času vymluvit. Stále platí, že čerpání půjčky na zbytné a rychle spotřebované statky není zdaleka rozumné," říká Duchoň.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity