Pondělí 10. 12. 2018

Cena niklu roste kvůli zavírání dolů na Filipínách. Země se bez těžby obejde, vzkázal prezident Duterte

08.02.2017

Ministryně životního prostředí na Filipínách rozhodla, že v zemi uzavře 23 dolů. Filipíny jsou největším producentem niklu na světě, což má dopad na cenu komodity. Největším dovozcem niklu z Filipín je Čína.

zpráva Cena niklu roste kvůli zavírání dolů na Filipínách. Země se bez těžby obejde, vzkázal prezident Duterte

Po drogových dealerech si filipínský prezident Rodrigo Duterte našel další terč, na který může ukázat − těžební společnosti. Na rozdíl od honu na dealery, který již stál během několika měsíců život více než sedmi tisíc lidí, včetně mnoha nevinných, čelí těžební firmy pouze rozhodnutí o uzavření dolů. Předchozí nejistota a nynější verdikt ale mají dopad na světové ceny niklu, jehož jsou Filipíny největším producentem na světě.

Aktuálně se nikl na komoditní burze v Londýně obchoduje za 10 400 dolarů za tunu. Podle odhadu společnosti Capital Economics letos čeká ceny niklu růst až ke 12 tisícům dolarů.

V čele boje proti těžařům stojí filipínská ministryně životního prostředí Regina Lopézová, dlouholetá ekologická aktivistka. Z jejího rozhodnutí bylo v únoru uzavřeno 23 dolů a v pěti dalších pozastavena těžba. Mezi postiženými jsou i doly provozované největší filipínskou těžební společností Nickel Asia.

Lopézová obhajuje svoje rozhodnutí tím, že Filipíny nejsou kvůli unikátnímu ostrovnímu ekosystému pro jakoukoli těžbu vhodné. Podporuje ji v tom i prezident Duterte, který dříve prohlásil, že se Filipíny bez těžebního průmyslu obejdou. Mnohem mírnější jsou doporučení auditního týmu, který od loňského července všechny doly kontroloval a považoval ekologické škody za odstranitelné.

Podle analytiků z Capital Economics po rozhodnutí vypadne z trhu asi polovina filipínské produkce niklu. Studie Goldman Sachs spočítala, že opatření vyřadí z trhu 173 tisíc tun niklu, což nyní odpo­vídá necelým devíti procentům světových dodávek.

Kampaň Lopézové vyvolává tvrdý odpor místních těžařů. Ti upozorňují, že ministryně odsoudila k chudobě přes 1,2 milionu Filipínců, kteří jsou na dolech závislí. "Jde o nezodpovědné, nespravedlivé a nezákoné rozhodnutí," uvádí prohlášení místní těžební komory. Podle jejího předsedy Artemia F. Disiniho jsou v zemi ohroženy investice za více než 20 miliard dolarů, které státu přinášejí další peníze na daních a poplatcích.

Ceny niklu zažily v roce 2015 velký propad, podobně jako třeba měď nebo zinek. Ještě v lednu se tuna niklu na londýnské burze kovů obchodovala téměř za 15 tisíc dolarů, o devět měsíců později spadla pod deset tisíc dolarů. Na nejnižší úroveň za řadu let se nikl dostal v únoru 2016, kdy měla tuna hodnotu jen 7725 dolarů. Astronomických výšin dosahovaly ceny začátkem května 2007, kdy se tuna niklu prodávala za více než padesát tisíc dolarů.

Nikl je to jeden ze základních kovů pro legování oceli, jímž se zvyšuje její kvalita. Značná část niklu končí v galvanických článcích nebo se přidává do bílého zlata. V roce 2015 se vytěžilo 2,5 milionu tun niklu.

K hlavním producentům patří také Rusko, kde působí těžař Norilsk Nickel, jehož ovládají oligarchové Vladimir Potanin a Oleg Děripaska. Třetím významným hráčem je Indonésie, jež v minulosti ovlivnila ceny niklu rozhodnutím zablokovat vývoz nezpracovaných rud, které letos v lednu zmírnila.

Největším dovozcem niklu je Čína. "Kromě nabídky je čínská poptávka nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje světové ceny niklu," vysvětlil analytik Cyrrusu Tomáš Menčík. Podle něj bude Čína krátkodobě ovlivněna poklesem nabídky niklu z Filipín, výpadek ale dokáže nahradit Indonésie.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity