Sobota 19. 01. 2019

Cena ropy půjde opět dolů, kartel OPEC ztrácí svoji sílu. Nedokázal zničit těžaře z USA a Rusko nemá vůli mu pomoci

05.12.2016

Cena ropy údajně nevyskočí nad 55 dolarů za barel. Ani přes rozhodnutí ropných zemí z organizace OPEC o omezení těžby. Ropné země Perského zálivu prohrály svůj boj s těžaři takzvaného nekonvenčního plynu a ropy v USA. Nejistá je i podpora Ruska zemím OPEC. Rusko možná sníží svoji těžbu jen na papíře.

zpráva Cena ropy půjde opět dolů, kartel OPEC ztrácí svoji sílu. Nedokázal zničit těžaře z USA a Rusko nemá vůli mu pomoci

Kartel zemí vyvážejících ropu OPEC minulý týden oznámil omezení produkce ropy a její cena hned stoupla. To, co mělo být demonstrací síly a schopnosti ovlivnit světový trh s ropou, se však už po pár dnech ukázalo spíše symbolem slabosti.

Týká se to jak organizace OPEC, tak hlavně jejího nejvýznamnějšího člena, Saúdské Arábie, který za omezením těžby stojí. Zvýšení ceny totiž bude jen dočasné, a navíc posílí konkurenty zemí OPEC.

Princ Salmán v pozadí
Když se poslední listopadový den rozhodovalo ve Vídni na zasedání zemí OPEC o omezení produkce ropy, největší slovo měl člověk, který neseděl u jednacího stolu, ale byl v Saúdské Arábii. Podle deníku Financial Times řídil jednání saúdských delegátů prostřednictvím svého mobilního telefonu princ Mohamed bin Salmán, který je oficiálně saúdským ministrem obrany.

Výsledkem byla dohoda o omezení těžby od ledna příštího roku o 1,2 milionu barelů denně. Saúdové se také dohodli s Ruskem, které není členem OPEC, že i ono sníží svoji těžbu o 300 tisíc barelů denně. Cena ropy typu Brent se tak v pátek vyšplhala z předchozích necelých 50 dolarů za barel na 54 dolarů za barel.

Nárůst ceny měl zvýšit příjmy saúdského království, aby Mohamed bin Salmán, který stojí za plány na vybudování moderního neropného průmyslu v zemi, měl na své projekty dost peněz. Mohlo by to posílit jeho pozici v královské rodině.

Bin Salmán je považován za šedou eminenci stojící za rozhodnutími svého otce, osmdesátiletého krále Salmána bin Abd al-Azíze. Oficiálně je ale jen zástupcem korunního prince, svého bratrance Mohameda bin Nájifa. Kdyby se bin Salmánovi podařilo uskutečnit své plány, mohl by mít vliv i na budoucího krále či se pokusit dotlačit svého bratrance k rezignaci.

Cena ropy ale nevzrostla o tolik, o kolik by si bin Salmán i další členové OPEC přáli. Saúdská Arábie by potřebovala k financování svých běžných výdajů prodávat ropu za 55 až 60 dolarů za barel a další členové OPEC z Perského zálivu by uvítali cenu ještě vyšší.

Současné zvýšení ceny navíc zřejmě dlouho nevydrží. "Nevěříme, že se cena ropy může dlouhodobě udržet nad 55 dolary za barel," napsal ve své zprávě pro klienty banky Goldman Sachs její analytik Jeff Currie. A třeba analytici japonské Mitsui počítají s poklesem ceny na 40 dolarů za barel, uvádí agentura Bloomberg.

Pyrrhovo vítězství
Analytici předpovídají opětovný pokles cen ropy ze dvou důvodů. Za prvé není jisté, zda svoji těžbu skutečně omezí Rusko. Moskva oznámila, že sníží těžbu v souladu s "technickými možnostmi". Podle analytika Chrise Weafera z firmy Macro-Advisory nejspíše Moskva jen oznámí omezení těžby oproti svým plánům na rok 2017, které počítaly s jejím navýšením.

A za druhé mohou svoji těžbu (například z břidlic) zvýšit producenti nekonvenční ropy a plynu v USA. Právě ti se stali v posledních letech největšími konkurenty ropných zemí Perského zálivu. Saúdská Arábie se je pokoušela zvyšováním těžby a snižováním ceny přivést ke krachu a před dvěma lety o správnosti této politiky přesvědčila i zbylé členy OPEC. Zničit americké producenty se však nepodařilo. Podle konzultační firmy Rystad Energy se naopak od roku 2013 náklady těchto těžařů, pokud jde o velké firmy, snížily o 50 procent.

Nyní kartel znovu pod tlakem Saúdské Arábie svoji politiku obrátil, a to podle expertů povede k růstu těžby v USA i jinde. Cena ropy tak opět poklesne. OPEC může oznámit jen Pyrrhovo vítězství, napsal týdeník Economist.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity