Úterý 11. 12. 2018

Centrální banky znovu hlavním tématem

09.10.2015

Významným akciovým indexům, a to prakticky po celém světě, se v uplynulém týdnu podařilo odpoutat se od svých lokálních minim. Odkud pramení tento optimismus?

zpráva Centrální banky znovu hlavním tématem

Aleš Charvát, UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia

Český akciový trh neměl v minulém týdnu jednotný směr. Celkově index posiloval, a to především zásluhou titulů finančních institucí. Akcie KOMERČNÍ BANKY a ERSTE BANK zastavily pokles a připisovaly mírné zisky, akcie VIG zaznamenaly solidní růst. Naopak akcie O2 odevzdaly část svých zisků a drží se těsně nad hranicí 200 Kč. Nadále se nedaří ani akciím ČEZ. Neplánované výpadky jaderných elektráren, stagnující ceny elektřiny a uvažované nákupy aktiv v zahraničí zřejmě převažují i nad atraktivitou dividendy, u které se spekuluje, že zůstane ve stávající výši. Také PEGAS se snesl z výšin, kterých dosáhl v půlce srpna a pokračuje v korekci směrem k 800 Kč za akcii.

Spíše pozitivní vývoj na zahraničních trzích by měl nahrávat i pražskému indexu v posilování k úrovni 1000 bodů. Bude důležité, zda tituly finančních institucí udrží svou současnou hladinu, nebo u nich dojde k opětovné snaze testovat úrovně technické podpory. Před výsledky za třetí čtvrtletí se spíše přikláním k tomu, že investoři zaujmou v průběhu října vyčkávací pozici a výraznějších pohybů se pravděpodobně nedočkáme. Kromě domácích událostí však kartami mohou zamíchat především zprávy ze zahraničí, jako je stále pokračující aféra VW, eskalace geopolitické situace (především v Sýrii) a nadále nevyzpytatelná situace na asijských trzích, kde se ještě v následujících týdnech můžeme dočkat řady překvapení.

Zahraniční trhy

Jiří Šimara, CYRRUS

Významným akciovým indexům, a to prakticky po celém světě, se v uplynulém týdnu podařilo odpoutat se od svých lokálních minim. Německý DAX 30 dokázal znovu uhájit hladinu 9.500 bodů, přičemž v současnosti dokonce atakuje psychologicky významnou úroveň 10.000 bodů. Obdobně příznivý průběh obchodování byl k vidění i na amerických burzách, kde se S&P 500 znovu přiblížil na dosah 2.000 bodů. Odkud pramení tento optimismus?

K obratu došlo v pátek, kdy byla reportována významná makrodata z amerického trhu práce. Konkrétně šlo o počet nově vytvořených pracovních míst, kterých v USA vzniklo 142 tisíc. Šlo o výrazně méně, než s čím počítaly tržní odhady, které predikovaly až 200 tisíc nově otevřených pracovních pozic. Slabší než očekávaný byl navíc i růst průměrných mezd. To není obrázek, na který by byli investoři z poslední doby zvyklí. Právě americký trh práce totiž dlouhodobě svou silou překonával i nejoptimističtější predikce a byl jedním z hlavních argumentů k navýšení úrokových sazeb v USA. Tento argument od minulého týdne ztratil hodně ze své síly a pravděpodobnost zavedení měnových restrikcí v zámoří ještě během letošního roku povážlivě poklesla.

Na výhled pozdějšího růstu úrokových sazeb okamžitě reagoval americký dolar oslabením prakticky vůči všem ostatním významným měnám. Slabší dolar je skvělou zprávou zejména pro exportně laděné zámořské firmy, jejichž zisky byly v uplynulých kvartálech citelně utlumeny právě silnou domácí měnou. Horší makrodata tak paradoxně vedla k posílení akciových trhů. Příznivý vliv má vyšší pravděpodobnost déle trvající rozvolněné měnové politiky v USA i na burzy rozvíjejících se zemí a také na Evropu. Zdejší akciové indexy byly navíc podpořeny rostoucími spekulacemi ohledně zintenzivnění programu kvantitativního uvolňování Evropskou centrální bankou.

o_1a16is89312a0138e1n1k1v95pn8c.png

Odhady poskytují tito experti:

Michal Chrvala - Active Capital (www.activecapital.cz), Jiří Zendulka - BH Securities (www.bhs.cz), Jiří Šimara, Tomáš Menčík - CYRRUS (www.cyrrus.cz), Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec - Generali Investments CEE, obhospodařovatel fondů ČP INVEST (www.cpinvest.cz), Radek Pavlíček – Roklen360 (www.financezlin.cz), Karel Kabelka - GRANT CAPITAL (www.grantcapital.cz), Jan Bureš - ERA Poštovní spořitelna (www.postovnisporitelna.cz), Dušan Jalový - UniCredit Bank Czech Republic (www.unicreditbank.cz), Jaroslav Brychta - X-Trade Brokers (www.xtb.cz).

Poznámky:
Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz jako zpracovatel projektu BIG EXPERT odpovědnost.

Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 ("rozhodně koupit" u všech odhadů) do -100 ("rozhodně prodat" u všech odhadů).

Koupit/prodat, případně Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne) - změna kurzu cenného papíru, posílení nebo oslabení kurzu koruny atd.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity