Pátek 23. 02. 2018

Ceny komodit na světových trzích rostou

07.02.2018

Podle analytika BH Securities Martina Vlčka bude prostředí příznivé pro investice do komodit přetrávávat i letos. Za růstem cen komodit stojí mimo jiné oslabují americký dolar. Pro kupce jsou totiž komodity obchodované v USD levnější. Překvapit může například cena zlata.

zpráva Ceny komodit na světových trzích rostou

Na komodity v loňském roce pozitivně působilo několik silných faktorů. Oslabování dolaru tlačilo a tlačí ceny komodit vyjádřené v amerických dolarech směrem nahoru. Většina komodit ale posílila také kvůli očekávání zrychlení inflace a díky synchronizovanému globálnímu ekonomickému růstu, který vede k silné poptávce po komoditách.

Tyto faktory pravděpodobně budou nadále pokračovat a budou působit na ceny komodit pozitivně i v průběhu letošního roku. Na druhé straně bylo ale oslabování amerického dolaru velmi rychlé a silné, takže lze očekávat dočasné zastavení trendu.

Podobně globální růst je již pravděpodobně částečně zahrnut v cenách, a stejně tak i rostoucí inflace. Takže celkově komoditní zisky v letošním roce budou pravděpodobně pozitivní, ale menší než loni.

Příkladem je cena ropy, která v letošním roce pokračovala ve spanilé jízdě započaté ve druhé polovině loňského roku, ale nyní si na několik týdnů pravděpodobně vybírá oddechový čas. Jednak kvůli vybírání zisků, ale i kvůli obavě, že vyšší cena způsobí zvýšení objemu těžby ropy americkými ropnými společnostmi rychleji, než je trh v současnosti schopen absorbovat. A to i přes dohody o omezení těžby ze strany sdružení OPEC a dalších deseti zemí, jako je například Rusko, Kazachstán apod.

Zlato je na jedné straně pod tlakem rostoucích úrokových sazeb, které jeho držbu činí relativně méně atraktivní, respektive drahou kvůli ušlým potenciálním ziskům dostupným na jiných investicích, například vládních dluhopisech.

Na druhé straně se část investorů obává, že akcie či dluhopisy jsou již drahé a raději se poohlíží po investicích, které vnímají jako bezpečné přístavy. Sem většina z nich řadí i zlato. Takže tento drahý kov může v letošním roce pozitivně překvapit.

Problémem investování do komodit je cyklický charakter nabídky i poptávky, často také vysoká zadluženost jednotlivých firem vyrábějících komodity a v neposlední řadě i politické riziko.

Řada komodit se těží v Africe a v dalších politicky často nestabilních regionech. Proto může být jednodušší investice ne do těžebních firem, ale přímo do dané komodity prostřednictvím termínovaných kontraktů na burze, které jsou ovšem svou velikostí a složitostí vhodné pro profesionální investory.

U některých kovů je možnost koupit je ve formě burzovně obchodovaného ETF fondu. Další variantou je nákup širšího ETF, které ale obsahuje naopak velký počet kovů, takže naše sázka jen na jeden konkrétní z nich nemusí být v rámci tohoto fondu dostatečně koncentrovaná.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity