Sobota 19. 01. 2019

Ceny nezpracovaných diamantů za půl roku vzrostly o 11 procent

22.08.2016

Diamanty jsou u investorů oblíbené kvůli dlouhodobě rostoucím cenám a výrazně nižší rozkolísanosti ceny. Zatímco minulý rok ceny klesaly kvůli nižší celosvětové poptávce, letos poměrně výrazně rostou.

zpráva Ceny nezpracovaných diamantů za půl roku vzrostly o 11 procent

Ceny nezpracovaných diamantů vzrostly za posledních šest měsíců o 11,1 procenta. Čísla zveřejnil Zimnisky Global Rough Diamond Price Index, který patří mezi nejprestižnější indexy v oboru.

„Diamanty nejsou ovlivňovány propady cen akcií, ropy, nemovitostí a ostatních komodit. Dobře to ukázala poslední ekonomická krize, na jejímž konci hodnota diamantů nevídaně rostla. Cena kvalitních větších diamantů jen v rozmezí let 2010 a 2015 vzrostla o 54,5 procenta," vysvětluje klenotník a majitel ALO Diamonds Alojz Ryšavý.

Růst cen diamantů bude podle analytiků pokračovat i v budoucnu. Hlavními důvody má být snižující se objem vytěžených kamenů, stárnoucí současné doly se stále nižší výtěžností, nedostatek nových nalezišť a rostoucí celosvětová poptávka.

Vrcholem celosvětové produkce diamantů byl rok 2006, kdy bylo vytěženo 176 milionů karátů (35,2 tuny), v roce 2015 se podařilo vytěžit jen objem v rozmezí 127 až 130 milionů karátů (25,4 až 26 tun).

Studie poradenské společnosti Frost & Sullivan ukazuje, že 30 hlavních současných diamantových dolů dosáhne konce životnosti do roku 2030, což by bez nově objevených významných nalezišť mohlo způsobit snížení dodávek nezpracovaných diamantů o více jak 50 procent.

Radim Dohnal z portálu Capitalinked by ovšem začátečníkům investici do diamantů nedoporučil. Tomu, kdo už má zkušenosti s investováním obecně a zvažuje portfolio doplnit o diamanty, by poradil nastudovat literaturu, diskusní fóra, pobavit se s jinými investory.

Diamant má podle něj výhodu ve fyzické přenositelnosti, určité tradice, akceptování většinou kultur na světě a vysokém poměru ceny a hmotnosti. Nicméně nadále platí, že cena diamantů je na současné úrovni určena poptávkou konzumenty vyšší společenské vrstvy za současné omezované nabídky. Platí také, že diamanty patří mezi alternativní investice, nepřináší však stálý výnos.

Světový šperkařský průmysl řeší otázku, zda přijmou zákazníci syntetické diamanty ve špercích. Zatím se zdá, že zájem o šperky se syntetickými diamanty je minimální a že většina klenotníků nepomýšlí o jejich zařazení do sortimentu.

Zdroj: EuroZpravy 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity