Sobota 19. 01. 2019

Červenec byl pro komodity solidní měsíc, ropa i zlato rostly

02.08.2017

Ropa má šanci připsat si vůbec první měsíční nárůst od začátku roku. Dařilo se i dalším komoditám, zlato může zapsat nejlepší měsíc od února. K největšímu nárůstu od ledna má na londýnské burze kovů namířeno měď. Komoditní index Bloomberg Commodity Index, který sleduje ceny termínových kontraktů pro 22 komodit, přidává za celý měsíc necelá 2 procenta. Od začátku roku je ale ve ztrátě.

zpráva Červenec byl pro komodity solidní měsíc, ropa i zlato rostly

Ceny severomořského Brentu se minulý týden vyhoupla zpátky nad 50 dolarů za barel a americká lehká ropa WTI se tam na chvíli podívala dneska. Už minulý týden se ale ropa dokázala poprvé od května vyšvihnout nad 200denní klouzavý průměr, když opadly obavy na trhu, že kampaň ropného kartelu OPEC za omezení produkce podkopou jiní velcí těžaři. Americké zásoby ropy klesly na nejnižší hodnoty od ledna a Saúdové s Kuvajtem a SAE slíbily, že vyvezou méně ropy. 

Brent (zářijový kontrakt na burze ICE vyprší dnes) přidává za celý měsíc zhruba 9 procent a WTI přibližně 7 procent, ačkoli dnes průběžně ztrácí 0,7 procenta, ukazují data Bloombergu. Trh s ropou se sice nachází v medvědí fázi, správci fondů ale zvýšili sázky na růst americké lehké ropy WTI na tříměsíční maxima, ukázala mezitím týdenní data americké CFTC.

Zlato
Nejlepší měsíc od února může mít před sebou zlato. Cena „žlutého kovu“ k okamžitému dodání vzrostla v červenci zatím o zhruba 2,2 procenta. Zlato, které citlivě reaguje kromě jiného na vývoj úrokových sazeb v USA, by tak zdražovalo šest z posledních sedmi měsíců. Dnes se na spotovém trhu naposledy pohybovalo s minimálními změnami kolem 1 268,5 USD za unci, zatímco dolar ztrácel na páru s eurem i s jenem.

Investoři do veřejně obchodovaných fondů navázaných na zlato se ale podle všeho připravují na to, že zlatá rally skončí. Holding ve zlatých ETF se od začátku roku snížil o 3 procenta. Byl by to největší měsíční pokles tohoto roku.

Železná ruda
Solidní data z čínského průmyslu dnes popohnala vzhůru cenu železné rudy. Čína je největší dovozce železné rudy na světě a největší na světě je také její ocelářský průmysl, kde dnes data poukázala na jeho další expanzi. Situace v čínském ocelářském sektoru je taková, že vláda v Pekingu z části omezila nadměrné kapacity a ocelárny, které zbyly, jedou na maximum, aby uspokojily poptávku. Tato situace zároveň pomáhá rozpustit zvýšené dodávky z Brazílie a z Austrálie.

Spotová cena rudy s 62procentním obsahem železa a dodávkou do přístavu Qingdao stoupla dnes o 7,2 procenta na 73,70 USD, nejvíce od prosince. Za červenec vyrostla o 13 procent po růstovém červnu, kdy přidala 14 procent. Od února je to poprvé, kdy cena komodity zapsala druhý růstový měsíc za sebou.

Měď
Čínská data, konkrétně ukazatel aktivity v čínském stavebnictví, byla dnes oporou také pro měď. Cena stoupla až o 1,7 procenta na nová dvouletá maxima 6 430 USD za tunu a její červencový přírůstek se na londýnské burze kovů LME dopoledne pohyboval kolem 7,8 procenta. Cenám kromě čínské poptávky napomáhá pokračují stávka v druhém největším světovém dolu na měď v Indonésii, zatímco těžební gigant Glencore kvůli slabší kvalitě rudy snížil svůj odhad těžby.

Stříbro
Spotová cena stříbra je tento měsíc vyšší o více než 4 procenta, dnes se bílý kov obchodoval naposledy kolem 16,86 USD za unci.

Zdroj: BBG, FT, Kurzy

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity