Pondělí 10. 12. 2018

Česká inflace by měla zůstat velmi nízká

09.10.2015

Koruna dnes měla nakročena k umazání svých ztrát vůči euru z konce středečního obchodování, k čemuž jí pomáhala i velmi dobrá zářijová data z trhu práce. Nakonec ale česká měna většinu svých zisků opět ztratila, takže kurz uzavřel prakticky na stejné úrovni jako v předchozím dnu, 27,12 CZK/EUR. Ostatní regionální měny mírně posilovaly. Forint si proti euru připsal desetinu procenta a zlotý dokonce dvě desetiny procenta. Obě měny ale setrvaly v rámci svých současných obchodních pásem.

zpráva Česká inflace by měla zůstat velmi nízká

Zářijová statistika z trhu práce překonala očekávání trhu. Podíl nezaměstnaných se snížil na 6,0 % ze srpnových 6,2 %, nejnižší hodnotu od předkrizového května 2009. Pokud dnešní čísla očistíme o vliv sezónnosti, můžeme vidět nejlepší meziměsíční zlepšení od března. Podíl nezaměstnaných se po sezónním očištění snížil o 0,11 pb m/m na 6,34 %. Pokles počtu nezaměstnaných a zároveň růst počtu volných pracovních míst (v září jich úřady práce evidovaly 108,6 tis.) se už začal projevovat na růstu mezd. V Q2 15 se průměrná reálná mzda zvýšila o 2,7 % y/y a výrazně překonala očekávání trhu i ČNB. Růst mezd by měl v příštích měsících ještě dále zrychlit, především když na konci roku dojde k vyjednávání o ohodnocení zaměstnanců pro příští rok. V roce 2016 očekáváme růst nominálních průměrných mezd dokonce o výrazné 4 %. 


Zítra ČSÚ zveřejní nejdůležitější číslo tohoto týdne, zářijovou inflaci. Spolu s konsenzem trhu předpokládáme, že meziroční růst cen setrvá na srpnové hodnotě 0,3 %. Meziměsíčně by měly ceny poklesnout o 0,3 %, když by se měl plně projevit pokles cen pohonných hmot díky dalšímu propadu cen ropy na světových trzích. Vývoj cen bude zajímat jak trhy, tak ČNB. Pokud by došlo k negativnímu překvapení (ještě nižší růst cen jako třeba v Maďarsku nebo v Německu), mohla by koruna v reakci na tento desinflační vývoj oslabit. 

 

Zdroj: Kurzy

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity