Pátek 18. 01. 2019

Česká národní banka potrestala pokutou ČSOB, chyběly záznamy o telefonických hovorech

06.09.2017

Jednu z největších domácích bank potrestala ČNB za chybějící záznamy telefonických hovorů s nabídkami investic.

zpráva Česká národní banka potrestala pokutou ČSOB, chyběly záznamy o telefonických hovorech

Na českém bankovním trhu padla letos prozatím nejvyšší pokuta. Dvoumilionovou sankci si v srpnu vysloužila od centrální banky ČSOB. Podle regulátora se instituce provinila tím, že minimálně od listopadu 2015 nevedla záznamy o telefonických hovorech zaměstnanců prodávajících zákazníkům investice, čímž porušila zákon o podnikání na kapitálových trzích. Nedostatky však byly také v evidenci klientských investičních pokynů.

„ČNB vytkla ČSOB některé nedostatky, jejichž charakter nemá dopad na kvalitu služeb pro zákazníky. ČSOB po celou dobu s ČNB úzce spolupracovala,“ uvádí mluvčí ústavu Patrik Madle. „ČSOB zároveň přistoupila ke krokům vedoucím k nápravě nedostatků identifikovaných ČNB,“ dodává.

Banka se proti verdiktu regulátora neúspěšně odvolala. „ČSOB měla rozdílný právní názor na některé skutečnosti, a navíc udělenou pokutu považuje v celkovém kontextu za vysokou,“ sdělil Madle.

Po České spořitelně a Komerční bance je to letos už třetí pokuta v řádu statisíců až milionů korun pro velkou tuzemskou bankovní skupinu. Ze všech hráčů z finančního byznysu dozorovaných ČNB dostal letos zatím nejvyšší, třímilionovou pokutu brněnský obchodník s cennými papíry E&S Investments. Mimo jiné za to, že svým klientům nabízel služby bez toho, aby dostatečně otestoval jejich investorské znalosti.

Dvoumilionový trest dceřiné bance belgické KBC je od ledna už 42. peněžní sankcí regulátora firmě působící na finančních trzích. Prozatím tak ČNB vybrala na pokutách necelých sedmnáct milionů korun. Celkově ale oproti minulému roku v trestech polevila. Loni od ledna do konce srpna rozdala 72 pokut dohromady za bezmála 26 milionů korun. Podle banky jsou nejvyšší pokuty tradičně ukládány v branži kapitálového trhu a pojišťovacího zprostředkování.

Zdroj: E15

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity