Pondělí 21. 01. 2019

Česká republika splňuje všechna kritéria pro přijetí eura

21.09.2015

Česká republika splňuje všechna ekonomická kritéria pro přijetí eura. Vyplynulo z aktuální analýzy Výzkumné služby Evropského parlamentu, na které jako první upozornil lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

zpráva Česká republika splňuje všechna kritéria pro přijetí eura

„Ekonomické ukazatele říkají, že česká ekonomika je v dobré kondici. Tím, že jsme od roku 2004 členem Evropské unie, zavázali jsme se v přístupové smlouvě k přijetí této společné měny,“ upozorňuje na naše dobré hospodářské výsledky europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je členem kontrolního a rozpočtového výboru Evropského parlamentu.


Podle europoslance Zdechovského by však za současné situace bylo zavedení eura politická sebevražda. „Velká část Čechů je však proti. Podle průzkumu Eurobarametru je 70 % Čechů proti zavedení eura, pouze 29 % je pro,“ upozorňuje na další evropský výzkum Zdechovský.        

Přijetí eura neznamená zdražení cen

Termín přijetí společné měny určuje vláda a členství je podmíněno splněním ekonomických a právních kritérií, které vymezila Maastrichtská smlouva. Jednotná měna s sebou nese odstranění kurzového rizika z většiny zahraničně obchodních transakcí, značnou výhodou je pozitivní vliv cenové transparentnosti na kvalitu konkurenčního prostředí, zlevnění bezhotovostního platebního styku se zahraničím, odstranění poplatků za výměnu měn, snazší cestování a v neposlední řadě také pobídka pro příliv zahraničních investic.

 „Častým mýtem ohledně přijetí eura je to, že s eurem se automaticky zvednou ceny v obchodě. Je to opakovaně vyvrácený mýtus, který mají Češi a někteří euroskeptičtí politici uložený v hlavě, a není to v žádném případě pravda,“ dodává europoslanec Zdechovský. Přijetí eura by byla neutrální operace, při které budou jak ceny, tak mzdy i úspory přepočítány aktuálním koeficientem.

Zdroj: Parlamentní listy 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity