Středa 12. 12. 2018

Česká spořitelna otáčí směr u hypoték, rekordně nízké sazby půjdou nahoru

02.09.2015

Rekordně nízké sazby hypotečních úvěrů v České spořitelně otočí svůj směr a půjdou mírně nahoru. Důvodem jsou ceny zdrojů, které jsou na mezibankovním trhu již několik měsíců vyšší. Spořitelna je poslední z velké trojky hypotečních bank, která sazby ještě nenavýšila. Hypoteční banka a Komerční banka sice již oznámily mírné zvýšení sazeb, ale v praxi u jejich hypoték k pohybu nahoru podle analytiků téměř nedošlo.

zpráva Česká spořitelna otáčí směr u hypoték, rekordně nízké sazby půjdou nahoru

Podle manažera hypoték České spořitelny Karla Chábka tak klienti ČS mohou ještě využít posledních dnů se sazbou 1,99 procenta u pětileté fixace. Od 7. září 2015 se tato sazba zvýší na 2,09 procenta.

„Lidé léto levných hypoték využili. Od příštího týdne mohou využít také proměnné sazby, která začíná na 1,85 procenta,“ uvedl Chábek s tím, že variabilní sazba hypotéky se tak nyní nemění. Hypotéka s proměnnou sazbou se poskytuje s degresivním způsobem splácení, kdy se splátky během trvání hypotéky postupně snižují.

„Zatímco lídři trhu, Hypoteční banka a Komerční banka, zvedli tabulkově sazby jen o 0,1 procenta, v praxi klient odcházel se sazbou i o 0,25 procenta vyšší. Důvodem byla nižší ochota bank dávat výraznější individuální slevy. U zdražení České spořitelny očekávám stejný efekt,“ řekl ČTK ředitel finanční skupiny Chytrý Honza Jiří Paták.

Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v červenci nepatrně vzrostla na 2,08 procenta. Růst nastal po 18 měsících poklesů. V červnu a květnu sazba činila 2,05 procenta, což byla nejnižší hodnota za dobu sledování Fincentrum Hypoindexu.

Hypoteční úvěry letos směřují k dosud nejvyššímu celoročnímu objemu i počtu. Ten zatím drží rok 2013 s objemem úvěrů 155,8 miliardy korun při 95 834 poskytnutých hypotékách. Letos za prvních sedm měsíců již bylo poskytnuto 60 477 hypoték za 108,12 miliardy. Ve stejné části rekordního roku 2013 to přitom bylo 54 313 hypoték v objemu 88,4 miliardy korun. Druhá polovina roku navíc bývá silnější než první.

Silný zájem o hypotéky byl znát i v červenci, ačkoliv některé banky zvýšily sazby. „Průměrné úrokové sazby zatím jen mírně odskočily od posledního minima a nadále platí, že pro výrazný růst nevidíme vážný důvod,“ uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

„Úrokové sazby sice již dále nepoklesly, ale rozhodně se nedá říct, že by začaly stabilně růst. Podobných meziměsíčních výkyvů jsme už zaznamenali několik. Na potvrzení trendu si budeme muset minimálně do podzimu počkat.

Zdroj: E15

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity