Pondělí 21. 01. 2019

Česká spořitelna za pololetí vydělala 8,2 miliardy korun. K vyššímu zisku si pomohla prodejem podílu ve Visa Europe

05.08.2016

Největší česká banka za prvních šest měsíců roku zvýšila zisk o 12,5 procenta. Dosáhla toho díky tomu, že inkasovala více než miliardu za prodej podílu ve VISA Europe. Ten v tomto pololetí zpeněžily i další české banky. Bilanční suma spořitelny poprvé překročila bilión korun. Majitel spořitelny rakouská Erste zisk dokonce zdvojnásobil a dosáhl nejlepšího výsledku v historii.

zpráva Česká spořitelna za pololetí vydělala 8,2 miliardy korun. K vyššímu zisku si pomohla prodejem podílu ve Visa Europe

Česká spořitelna v prvním pololetí roku 2016 dosáhla čistého zisku ve výši 8,2 miliard korun. V meziročním porovnání jde o nárůst o 12,5 procenta. Banka to oznámila v pátek ráno. 

Spořitelna dokázala klientům prodat více úvěrů, jejich objem vzrostl o o 7,7 procenta, v absolutním vyjádření pak nárůst činí 40,5 miliardy korun.

Výše bilanční sumy banky, která má v Česku největší pobočkovou síť, poprvé v historii překročil hranici jednoho biliónu korun.

Šéf spořitelny Salomon si pochvaluje rekordní hypotéky
Na výslednou výši zisku měly pozitivní vliv kromě zrychlujícího nárůstu objemu úvěrů také fakt, že v době rostoucí ekonomiky dlužníci spolehlivě platí. Vše ale tentokrát zastiňuje jeden jednorázový obchod.

Rozhodující pro nárůst zisku byl prodej podílu v karetní asociaci VISA Europe, kterou (na rozdíl od americké Visy) dosud vlastnily banky. Výnos z prodeje podílu před zdaněním činí 1,4 miliardy korun.

„S finančními i obchodními výsledky jsme velmi spokojeni. Velkou radost nám dělá růst úvěrů ve všech klíčových segmentech, který ukazuje, že se české ekonomice daří a domácnosti a firmy v ní mají důvěru. Hlavním tahounem tohoto růstu byly především nové hypoteční úvěry v objemu přesahujícím 25 miliard korun za první pololetí 2016, což znamená historicky nejsilnější první pololetí. K hezkému výsledku pomohla také výborná kvalita úvěrového portfolia, ke kterému byla meziročně zapotřebí nižší tvorba opravných položek,“ uvedl Tomáš Salomon, předseda představenstva České spořitelny.

Ani spořitelně se nevyhnul tlak nižších sazeb a větší konkurence v sektoru. Klesla jí proto čistá úroková marže (z 3,34 procenta na 3,18) a proto i přes růst objemu úvěrů se čistý úrokový výnos snížil. Menší je i součet inkasovaných poplatků, což je tradičně silný zdroj příjmů banky orientované na nejširší veřejnost.

Erste zisk téměř zdvojnásobila
Mateřská banka České spořitelny, rakouská Erste, dosáhla v první půli roku čistého zisku 841,7 miliónu eur, ve stejném období minulého roku to bylo 487,2 miliónu. Přínos prodeje majetkového podílu ve Visa Europe ale činil takřka 140 milionů eur.  Erste k rekordnímu zisku pomohly nižší odvody do garančního fondu, z něhož se mají krýt budoucí sanace evropských bank. Na tom banka, která je silná ve všech středoevropských zemích, ušetřila přes 50 milionů eur.

Zisky evropských bank nyní ohrožují záporné sazby ECB a s tím spojené nižší úrokové výnosy. To pocítila i Erste, ale méně, než konkurence - čistý úrokový výnos jí klesl jen o necelé procento. 

Své hospodářské výsledky již ve středu reportovaly Komerční banka a UniCredit. Komerční bance stoupl v prvním pololetí čistý zisk meziročně o necelé procento na 6,7 miliardy korun. Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala v pololetí čistý zisk 3,5 miliardy korun, což je meziroční nárůst o necelých 12 procent.

Výsledku však taktéž v obou případech hodně napomohl jednorázový výnos z prodeje podílu ve Visa Europe. Komerční bance by dokonce bez příspěvku z této transakce klesl zisk o 10,9 procenta. Jako jeden z důvodů, s kterým se mimochodem potýkají i ostatní finanční ústavy, banka uvedla nízké úrokové sazby mající negativní vliv na úrokové marže.

Příští týden, ve čtvrtek 11. srpna, hospodářské výsledky oznámí poslední dvě významné banky působící na českém trhu - Moneta Bank a ČSOB.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity