Úterý 11. 12. 2018

České akcie jsou velmi levné a nabízejí velkou dividendu

13.10.2015

Ceny akcií stále kolísají, podle expertů však rozhodně neřekly poslední slovo. Nejlevnější ve střední Evropě jsou akcie českých firem. Lákají i na vysokou dividendu. U dluhopisů je třeba jít za vyšším výnosem do Turecka, Rumunska a Maďarska, případně i do Polska.

zpráva České akcie jsou velmi levné a nabízejí velkou dividendu

Cena zlata dlouhodobě klesá, ani akciím se od poloviny srpna příliš nedaří. V posledních dnech vymazaly část ztrát, situace na akciových a komoditních trzích však zůstává nejistá. Výnosy dluhopisů a dluhopisových fondů v období minimálních úrokových sazeb klesají, najít atraktivní investici je tak stále obtížnější. Velmi levné jsou české akcie, které nabízejí i vysoký dividendový výnos. Opatrnější investor by měl ale preferovat portfolio, složené z nejrůznějších investičních instrumentů.

Zatímco ceny komodit mohou podle expertů dál klesat, vyhlídky akciových trhů, hlavně v Evropě, hodnotí vzhledem k oživování její ekonomiky poměrně příznivě. Stimulem je i kvantitativní uvolňování, tedy odkupy dluhopisů Evropskou centrální bankou, jejichž objem může ještě vzrůst. "Akcie mohou více kolísat i v příštím roce. Podle našeho hlavního, lehce optimistického scénáře si ale mohou jako celek nakonec připsat více než deset procent," míní Jan Barta, šéf ČSOB Asset Managementu, který je největším správcem fondů na českém trhu. Odborníci doporučují preferovat evropské akcie, hlavně banky.

Levnější jsou jen ruské akcie
Vyjdeme-li z poměru ceny akcie firmy k jejímu zisku na akcii, známému jako P/E, jsou podle agentury Reuters ve střední Evropě nejlevnější firmy tvořící index PX pražské burzy. Zmíněný poměr u něj činí 9,4, tedy zhruba devítinásobek čistého zisku na akcii. U polského indexu WIG je to 13,59, u maďarského BUX 24,69, daleko více než 14,75 u německého indexu DAX. Z vybraných trhů jsou nejlevnější akcie z ruského indexu RTS s poměrem 8,29. U evropského indikátoru FTSE Eurotop 100 činí poměr P/E 15,27, u amerického S&P 500 pak 18,59. Svezou se tedy české akciové tituly s očekávaným růstem evropských trhů?

"Odklad zvyšování úrokových sazeb v USA patrně opět zvýší atraktivitu dividendových titulů, včetně ČEZ, Komerční banky, O2 a Philip Morris," poukazuje analytik České spořitelny Petr Bártek na další plus českých firem. Dividendový výnos firem tvořících index PX činí 4,51 procenta a je opět kromě Ruska nejvyšší. Podstatné je, aby při očekávaném růstu evropských akcií zahraniční investoři nezapomněli na český trh.

Dluhopisy nesou stále méně. "Krátkodobé a střednědobé výnosy českých a německých státních dluhopisů jsou v minusu, u dlouhodobých činí půl procenta až procento. Během jednoho či více let budou téměř jistě reálně záporné. Podobně jako u amerických státních dluhopisů, byť je jejich výnosová křivka kladná a desetiletý výnos přes dvě procenta," uvedl portfolio manažer Conseq Investment Management Ondřej Matuška.

V našem regionu pokládá za atraktivní státní dluhopisy Turecka, Rumunska a Maďarska, částečně i Polska. Výnosy tureckých obligací zvedla negativní nálada investorů vůči rozvíjejícím se trhům, politická nejistota a vysoká inflace až 11−12 procent. Velká riziková prémie může podle Matušky přilákat zpět cizí investory. Rumunsko, Maďarsko i Polsko nabízejí zajímavý výnos hlavně u dlouhodobých dluhopisů. Za pozornost stojí i Srbsko s výnosy kolem šesti až sedmi procent.

Portfolio manažer NN Investment Partners ČR Martin Kollár považuje výnosy státních dluhopisů kvůli řadě různých vlivů za nejisté. Letos a příští rok budou minimální či záporné. V Česku by mohly činit koncem roku u dvouletých obligací −0,2 až -0,1 procenta, u patnáctiletých až dvacetiletých 1,4 až 1,5 procenta, podobně jako v Německu. V USA odhadl výnos krátkodobých dluhopisů na 0,7 až 0,8 procenta, desetiletých na 2,5 až 2,7 procenta a patnáctiletých až dvacetiletých na tři až 3,2 procenta.

Příští rok mohou výnosy státních dluhopisů vyspělých zemí mírně růst. Investory příliš nelákají, chrání je ale před propadem akcií, zpomalením globální ekonomiky a deflací. Proto by je neměli opomíjet. Podle Kollára postupně roste atraktivita firemních a rizikových dluhopisů (high yield), zejména firemních dluhopisů investičního stupně s pětiletou splatností.

Nepřeceňujte alternativní investice
Nízké výnosy dluhopisů a výkyvy akciových trhů zvyšují zájem o alternativní investice. Menší čeští investoři mohou využít nemovitostní fondy, jejich výběr je ale malý. Největší z nich ČS nemovitostní fond, spravovaný firmou Reico, za rok vydělal asi čtyři procenta, za pět let 17,38 procenta, od založení v roce 2007 ale kvůli finanční krizi jen 9,35 procenta. Zisk Fondu Conseq realitní dosáhl za 12 měsíců necelá tři procenta, za pět let asi 14 a od založení v roce 2008 pak 19,21 procenta.

K alternativním investicím patří i půda, umění nebo třeba víno. Smysl ale mají zpravidla od statisícových částek a pro poučené investory. Podobné investice mají navíc tvořit jen omezenou část portfolia.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity