Sobota 15. 12. 2018

České tramvaje konečně vyjedou ve Washingtonu. Čekaly 9 let na koleje

26.02.2016

WASHINGTON - Bezmála jedno desetiletí už jsou tři české tramvaje pro hlavní město USA vyrobené. Na svoji premiéru si však musely soupravy od firmy Inekon počkat kvůli nedodělané trati. Na koleje ve Washingtonu poprvé vyjedou tuto sobotu v deset hodin dopoledne. Manažeři Inekonu už vyhlíží další zakázky v USA.

zpráva České tramvaje konečně vyjedou ve Washingtonu. Čekaly 9 let na koleje

Tři tramvaje vyrobené už v roce 2007 byly součástí rozsáhlejšího tendru v hodnotě 30 milionů dolarů. Pražsko-ostravský výrobce Inekon v rámci tohoto obchodu dodal stroje i do dalších amerických měst: Seattlu a Portlandu. Obdobné soupravy vycházejí z modelu 12-Trio, který jezdí také v Ostravě a Olomouci.

„Zahájení provozu ve Washingtonu D. C. je pro nás stejně dobrou zprávou jako nedávné otevření nové tratě se sedmi našimi tramvajemi v Seattlu. Jde o mimořádný úspěch, který potvrzuje skvělé renomé českého strojírenství,“ prohlásil šéf Inekonu Josef Hušek.


Zároveň pro Lidovky.cz řekl, že jej čekají vyjednávání o dalších prestižních zakázkách ve Spojených státech. „Právě míříme do Seattlu, kde budeme jednat o dodávce dalších deseti vozů k současným již sedmi provozovaným,“ uvedl Hušek.

Tramvaje pro Washington dlouho čekaly na dostavbu trati, která nakonec vznikla na trase H Street - Benning Road. I díky nim se do hlavního města Spojených států po více než padesáti letech vrátí tramvajová doprava.
Na žádost zadavatele byly soupravy dva roky uskladněné v depu Dopravního podniku Ostrava. V roce 2009 je Inekon převezl do USA a oficiálně předal zákazníkovi – společnosti WMATA. Od té doby byly ale vozy opět zakonzervovány.


Šéf Inekonu připustil, že dlouhé čekání mělo na vozy negativní dopad.
„Každé neprovozované zařízení stárne a americká strana přišla o všechny garance. Vozy však byly udržovány podle našich pokynů, takže budou spolehlivě funkční. Zákazníka však údržba stála další náklady,“ popsal Josef Hušek.

Zdroj: Lidovky.cz

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity