Pátek 18. 01. 2019

Česko by se i přes odpor politiků mohlo podílet na záchraně Řecka

13.07.2015

Podle zdrojů blízkých jednáním s Řeckem budou Atény potřebovat překlenovací půjčku, než se "zadministruje" třetí záchranný balík. Jednou z možností je, že by jim ji poskytly všechny země Evropské unie prostřednictvím fondu EFSM. Za půjčky z tohoto fondu ručí také Česká republika, a to 1,13 procenty půjčené sumy.

zpráva Česko by se i přes odpor politiků mohlo podílet na záchraně Řecka

Atény budou podle diplomatických zdrojů potřebovat krátkodobou půjčku, než se dořeší "administrativa" k třetímu záchrannému programu.
autor: Reuters

 

Česko by se mohlo podílet na záchraně Řecka. A to i přesto, že ministr financí Andrej Babiš i premiér Bohuslav Sobotka tvrdí, že Česko Řecku půjčovat nebude.

Atény budou podle diplomatických zdrojů potřebovat krátkodobou půjčku, než se dořeší "administrativa" k třetímu záchrannému programu. Tyto peníze by mohly získat třemi různými způsoby: buď dobrovolnými bilaterálními půjčkami, nebo uvolněním zisků z řeckých dluhopisů, které drží Evropská centrální banka, nebo půjčkou ze záchranného fondu EFSM (Evropský finanční stabilizační mechanismus). Na tom se právě podílí všechny země Evropské unie, a ne pouze státy platící eurem.

O tom, jestli se peníze z EFSM Řecku půjčí, se přitom může podle zdrojů blízkých jednání rozhodnout už na úterní schůzce ministrů financí EU. Na tu navíc český ministr financí zatím ani neplánuje přijet a za Česko se jí má zúčastnit Babišova nová náměstkyně Lenka Jurošková. Ke schválení půjčky stačí kvalifikovaná většina, takže i pokud by bylo Česko proti, může být přehlasováno.

Státy ale za půjčky z EFSM pouze ručí, to znamená, že by přišly o peníze až ve chvíli, kdy by je Řecko nedokázalo splácet.

Je ale stále možné, že se země na novém programu nedohodnou a Řecko splatit peníze nedokáže, v takovém případě by muselo Česko zaplatit 1,13 procenta půjčené sumy. Jak vysoká bude, je zatím pouhá spekulace, ale Atény by potřebovaly k tomu, aby "přežily" léto, něco kolem 14 miliard eur. Při této sumě by Praha ručila za 158 milionů eur, tedy asi 4,2 miliardy korun.

Podle diplomatů by se ale půjčka nejspíše nepokrývala celá pouze z EFSM, ale v kombinaci s ostatními dvěma variantami. Nebo by fond půjčil Řecku pouze tolik, aby dokázal splatit půjčku ECB ve výši 3,5 miliardy eur, která ji čeká 20. července.

Z EFSM, který měl původně v roce 2010 kapacitu 60 miliard eur, už v minulosti získaly pomoc Irsko (22,5 miliardy eur) a Portugalsko (24,3 miliardy eur). Za půjčky z něj ručí všechny státy evropské osmadvacítky v poměru, který odpovídá jejich příspěvku do evropského rozpočtu – proto by Česko ručilo za 1,13 procenta výše půjčky.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity