Pondělí 10. 12. 2018

Česko by z přístupu k euru těžilo nejméně z regionu

13.04.2016

Vstup do eurozóny je ze všech unijních zemí střední a východní Evropy (CEE) nejméně zajímavý pro Česko. Tvrdí to alespoň analytici ratingové agentury Fitch, podle nichž země už do značné míry z výhod společné měny těží externě. Jen hrstka dodatečných benefitů pro ekonomiku by prý byla po přístupu k euru draze vykoupena ztrátou suverenity české centrální banky.

zpráva Česko by z přístupu k euru těžilo nejméně z regionu

„Česko by se přijetím eura muselo vzdát své měnové politiky, která už dokázala pomoci korigovat některé z makroekonomických nerovnováh,“ uvádí analytik Fitch Arnaud Louis. Podle agentury je Česko zároveň jedinou zemí ze šestky unijních zemí regionu neplatících eurem, ve které popularita společné měny ve srovnání s předkrizovou úrovní klesla.


Nízký růst českých cen, takřka nulové náklady na financování státu, ale i stabilní měna, to vše podle odborníků činí ze vstupu do eurozóny prakticky zbytečný krok.

„Státy, kterým euro prospělo, vydělávaly na snižující se inflaci, úrokových sazbách a oddlužení státu. To vše má Česko i bez eura,“ soudí hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Na soupisce přínosů vstupu země do eurozóny tak podle ní zbývá jen snížení transakčních nákladů v ekonomice nebo podpora cestovního ruchu.


Po uvolnění kurzu koruny vůči euru, které se prozatím očekává napřesrok, však znovu vstoupí na scénu i kurzové riziko. „To by přijetí eura řešilo jen vůči evropské měně, firmy ale mají významné expozice i k dolaru a dalším měnám,“ říká Olga Cilečková, šéfka oddělení Treasury rizik PwC. „Náklady na zavedení eura jsou nyní podle našeho názoru vyšší než případné benefity,“ říká i analytik České spořitelny Jiří Polanský.


Nejvíce může podle Fitch získat společnou měnou Bulharsko a Chorvatsko. Měny obou zemí jsou už nyní navázány na euro, o ztrátě samostatné měnové politiky tak nelze hovořit, jejich ekonomiky navíc už podle agentury nyní ve velké míře na společné měně fungují. 

Zdroj: E15

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity