Sobota 15. 12. 2018

Česko je daňový ráj pro rodiče s dětmi. O prvenství ho ale připravují vysoké odvody na pojištění

22.08.2016

Pokud by se počítaly pouze samotné daně, odvádí rodič s manželkou a dvěma dětmi v Česku nejnižší ze všech 34 členských zemí OECD. Kvůli vysokým odvodům na pojistné je však celkové daňové zatížení výrazně vyšší a Česku patří až 16. místo. Rozdíl mezi celkovými odvody, které musí platit ženatý rodič s dětmi oproti svobodnému bezdětnému zaměstnanci, je nicméně čtvrtý nejvýraznější.

zpráva Česko je daňový ráj pro rodiče s dětmi. O prvenství ho ale připravují vysoké odvody na pojištění

Daňové zvýhodnění rodin s dětmi oproti bezdětnému svobodnému zaměstnanci je v Česku čtvrté největší ze všech 34 členských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Vyplývá to z porovnání sestaveného OECD, které v obou případech vychází z průměrné mzdy.

Zatímco od samostatně žijícího člověka bez dětí s průměrnou mzdou vybírá stát 42,8 procenta (daň z příjmů plus povinné odvody na sociální a zdravotní pojištění), pokud je ženatý, má dvě děti a partnerka si momentálně nevydělává, klesá daňové zatížení na 26,6 procenta.

Nejvýraznější rozdíl – 22,4 procentního bodu – mají v Lucembursku, kde svobodný jedinec platí 38,3 procenta, zatímco ženatý s dětmi jen 15,9 procenta. Ve Slovinsku dosahuje rozdíl 18,9 procentního bodu, v Irsku 18 procentních bodů a v Česku 16,2 procenta.

Naopak nulový rozdíl v celkovém daňovém zatížení práce mají Chile (kde ale v obou případech dosahuje jen sedm procent) a Mexiko, jen malý rozdíl mezi svobodným jedincem a ženatým zaměstnancem s dvěma dětmi mají Řecko, Turecko, Izrael a Jižní Korea.

Pokud bychom počítali pouze samotné daně, tedy bez povinných odvodů pojistného, byla by daňová povinnost jednoho vydělávajícího rodiče s manželkou a dvěma dětmi v Česku dokonce nejnižší ze všech 34 členských zemí OECD. Díky takzvanému daňovému bonusu dosahuje sazba daně v modelovém příkladu záporné hodnoty minus 3,5 procenta. Rodič tedy nejenže neplatí státu žádné daně, ale ještě od něj něco získá.

Kvůli vysokému sociálnímu pojištění, zejména na straně zaměstnavatele, však celkové daňové zatížení rodiče s dvěma dětmi v Česku nakonec stoupá až na zmíněných 26,6 procenta - což je až šestnáctá nejnižší hodnota z členských zemí OECD.

České zvýhodnění spočívá především v systému daňových slev na dítě. Současná vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL tyto slevy postupně ještě zvyšuje. OECD porovnávala stav v roce 2015, kdy sleva na jedno dítě činila 13 404 korun, na druhé dítě už stoupla na 15 804 korun a na třetí a každé další dítě na 17 004 korun (což se ovšem v modelovém příkladu se dvěma dětmi neprojevilo, stejně jako nově zavedené "školkovné").

Kromě dalšího růstu daňové slevy na děti plánuje současná vládní koalice také zvýhodnění rodin s dětmi při placení sociálního pojištění. Rozdíl v celkovém daňovém zatížení mezi bezdětným svobodným zaměstnancem a "hlavou rodiny" se tak v Česku ještě zvětší.

o_1aqp3m2b3153gil67k15sb40ua.png

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity