Pátek 18. 01. 2019

Česko posílá ostrahu hranice s Německem

27.07.2016

Česká republika posílí ostrahu hranice s Německem. Novinářům to dnes během jednání vlády řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle ministra existuje obava z toho, že by se neúspěšní žadatelé o azyl v Německu mohli pokusit odejít do okolních zemí.

zpráva Česko posílá ostrahu hranice s Německem

Podle Chovance od některých německých politiků zaznívají informace o tom, že budou vyhoštěny statisíce neúspěšných žadatelů o azyl. "Je vážná obava, že by se tito lidé mohli pokusit překračovat nelegálně hranice do okolních zemí. Z tohoto důvodu budeme posilovat i ostrahu česko-německé hranice," uvedl Chovanec.

ČR už podle ministra vytipovala místa na hranicích, v některých případech jde o lokality, kde se v blízkosti hranic na německé straně nacházejí azylová centra. "Jedná se i o tu zelenou hranici, zde chceme využít zkušenosti obcí," řekl Chovanec.

V Česku jsou podle ministra na základě kvót přerozdělení migrantů čtyři lidé ze Sýrie. Vnitro nepředpokládá, že by letos přibyli další. V případě deseti migrantů, které by Česká republika měla převzít z Řecka, ministr poznamenal, že je řecké úřady nemohou najít. "A u 80 Syřanů z Turecka probíhá velmi hluboký bezpečnostní sken a lze predikovat, že nebude dokončen dříve než na konci roku," dodal ministr vnitra.

Policie podle Chovance uspíší plán na ochranu měkkých cílů

Ministerstvo vnitra uspíší v souvislosti s děním v Evropě přípravy plánu na ochranu takzvaných měkkých cílů. Policie bude ve větší míře spolupracovat s pořadateli kulturních, společenských a sportovních akcí, řekl novinářům během dnešního jednání vlády ministr vnitra Milan Chovanec. Policisté podle něj budou muset za bezpečnost privátních akcí převzít větší odpovědnost.

Chovanec novinářům řekl, že systém opatření na ochranu měkkých cílů měl vzniknout do začátku příštího roku, kvůli situaci v Evropě bude jeho vznik urychlen. Policie má nyní za úkol předložit návrh do 4. srpna, platit by začal prakticky okamžitě, tedy v druhé polovině srpna. "Situace v Evropě je velmi hektická, dynamická, takže reagujeme rychle," uvedl Chovance.

Ministr vnitra očekává, že na policejním prezidiu vznikne metodické oddělení, které bude ve spolupráci s obcemi a pořadateli akcí nastavovat systém zabezpečení. "Bude pomáhat k tomu, aby se nastavoval efektivně," řekl. Vycházet by se mělo ze zkušeností z USA či Izraele.

Policie je připravena nakoupit například i technické prostředky, například mobilní rámy, které by se na akcích mohly umisťovat, dodal ministr. U velkých akcí bude policie vzhledem k dění v Evropě efektivnější a akceschopnější, uvedl Chovanec.

Na severu Francie v úterý dva muži ozbrojení noži vtrhli při mši do kostela, podřízli hrdlo faráři a zranili další rukojmí. Před dvěma týdny najel terorista nákladním autem do davu lidí v Nice a zabil při tom 84 osob. Několika útokům čelilo v minulém týdnu také Německo, jejich celková bilance je deset mrtvých a přes 50 zraněných. Nejtragičtější incident v Mnichově ale podle policie nemá teroristické pozadí.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity