Sobota 15. 12. 2018

Český Avast kupuje rivala AVG za 32 miliard, v hotovosti

08.07.2016

Český výrobce bezpečnostního softwaru Avast Software se dohodl na převzetí nizozemského konkurenta AVG Technologies za 1,3 miliardy dolarů (téměř 32 miliard korun). Avast zaplatí za každou akcii AVG 25 dolarů v hotovosti, využije k tomu z části vlastní zdroje, z části úvěr od Credit Suisse Securities.

zpráva Český Avast kupuje rivala AVG za 32 miliard, v hotovosti

Převzetí rivala AVG by mělo posílit pozici firmy na rozvíjejících se trzích, tvrdí agentura Reuters. Kupní cena je o třetinu vyšší než středeční závěrečná hodnota akcií AVG na burze. Akvizice umožní Avastu ještě více rozšířit působení, podle dat z minulého roku držel tržní podíl kolem 21,4 procenta.


Podle analytické firmy IDC se Avast zařadí mezi pět největších světových hráčů v oboru. „Obě firmy byly silné v regionu střední a východní Evropy, ale kombinace technologií a rozšíření na trhu vytváří výzvu pro zbytek trhu, kde historicky dominují firmy z USA nebo středo- a východoevropského regionu,“ uvedl Alexej Proskura z IDC.

Spojení firem znamená do budoucna efektivnější zásah většího počtu uživatelů a lepší přípravu na internet věcí s poskytování bezpečnostních produktů pro tento segment. Větší investice mohou zrychlit vývoj produktů a služeb, což by mohl být problém pro konkurenční antivirové společnosti jako je například slovenský Eset. Produkty Avast už dnes používá přes 230 milionů uživatelů a v kombinaci s AVG půjde o více než 400 milionů uživatelů, přičemž 160 milionů z nich je na mobilních zařízeních.


Efekt na koncové uživatele nebude podle analytika J&T banky Pavla Rysky v nejbližší době žádný a i v delším období bude omezený. „Pro Avast má akvizice smysl ve dvou rovinách. Za prvé, AVG poskytuje větší spektrum služeb než jen klasický antivirus. Zajišťuje ochranu dat pro americké mobilní operátory, koupila firmu Privax poskytující ochranu soukromí a šifrování, atd. Akvizice AVG tak Avastu může přinést nové technologie a nové zákazníky. Za druhé, AVG je z mého pohledu více přítomná na světových trzích než Avast, a akvizice tak Avastu rozšiřuje působnost i geograficky,“ řekl.


Vzhůru na cloud?
Otázkou však zůstává, jak se podaří zasáhnout nové platformy. Antivirové společnosti totiž měly problém už s příchodem mobilních zařízení, která jsou více uzavřená a neumožňují a ani nepotřebují starý přístup známý z desktopu, kdy se do počítače dostávaly aplikace a soubory z různých zdrojů. Nebezpečné aplikace už se tak standardní cestou jen těžko dostanou přes samotné obchody s aplikacemi jako je App Store nebo Google Play a antiviry mají jen omezené možnosti přístupu do systému a k souborům. 

Velké společnosti jako Microsoft a další si tak na vlastních severech vyvinuly vlastní detekci nebezpečných souborů a kontrola probíhá už v samotném cloudu, kde uživatelé mají soubory uložené a synchronizované. Do budoucna lze tak očekávat přechod z klientského zaměření hlavně na servery a cloud. Spojení Avastu a AVG by tak mohlo znamenat i následnou akvizici většího Avastu společnostmi jako Google, Microsoft a podobně.


„Jak Avast, tak AVG mají těžiště svých vývojových center umístěna právě v České republice - v Praze a Brně. Nejdůležitějším odbytištěm pro obě firmy jsou však Spojené státy americké, a tak tomu zůstane i po jejich spojení,“ uvedla firma Avast. Upozornila, že souhrnný počet uživatelů produktů Avast a AVG globálně přesahuje 400 milionů. „Věříme, že spojení sil s Avastem, soukromou firmou se značnými zdroji, plně podpoří naše růstové cíle a je v nejlepším zájmu našich akcionářů,“ dodal generální ředitel AVG Gary Kovacs.


Spojení je podle analytika BH Securities Petra Hlinomaze znakem rostoucího významu ochrany a symbolizuje předzvěst možná skokového růstu trhu s bezpečnostními programy, který nastane v okamžiku, kdy takzvaný internet věcí a průmysl 4.0 vstoupí do praktického života masivní měrou. „Znásobení datových propojení a komunikace zařízení v domácnosti či v podniku sice zjednoduší denní život a dále zefektivní výrobu, současně vznikne ale prostor pro nežádoucí a úmyslně vedené zásahy zvenčí, čemuž by měly bránit právě produkty firem jako Avast a AVG,“ uzavřel.

Zdroj: E15

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity