Sobota 15. 12. 2018

Českých firem v daňových rájích opět přibylo. Je jich už přes 13 tisíc

20.10.2015

Zájem o takzvané daňové ráje v Česku roste. Nejčastěji převádějí tuzemské firmy svoji adresu do Spojených států, na Seychely nebo na Kypr. Kvůli výhodnějším daňovým podmínkám i anonymitě se letos do daňového přístavu odstěhovalo 174 společností.

zpráva Českých firem v daňových rájích opět přibylo. Je jich už přes 13 tisíc

Detailní statistiky za prvních devět měsíců roku 2015 zveřejnila poradenská společnost Bisnode. Počet firem, které mají vlastníka se sídlem v zemi, které mimořádně zvýhodňují zahraniční firmy, je celkem 13 421. Největší zájem byl letos zatím o USA, Seychely, Kypr a Marshallovy ostrovy.


„Množství firem s majitelem z daňového ráje odpovídá 3,26 % podnikatelské základny. Jejich podíl na celkovém základním kapitálu představuje 15,9 %, tedy 414,9 miliardy korun,“ hodnotí statistiky analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, že ve srovnání s loňským rokem je zájem mezi podnikateli výrazně vyšší.


Láká anonymita a nízké daně
Největší přírůstek za prvních devět měsíců roku 2015 zaznamenaly USA, kde se zaevidovalo 56 českých firem. Na Kypru nově sídlí 34 tuzemských společností. Obě destinace podnikatelé zvolili zejména kvůli nízkému daňovému zatížení.
Populární jsou také tzv. off-shore země. Jsou to například Seychely nebo Marshallovy ostrovy. Společnostem nabízejí hlavně větší anonymitu.
Naopak k největším poklesům přesídlování českých podniků došlo v případě Lucemburska, Britských Panenských ostrovů a Monaka.


Do daňových rájů se stěhují především firmy, které investují do nemovitostí, nebo podniky, které se zabývají vědeckou činností.


Průzkumy ukázaly, že za posledních osm let proteklo přes daňové ráje skoro čtvrt bilionu korun z veřejných rozpočtů. Státní zakázky totiž dostaly stovky firem se sídly právě v zemích s výhodnějším zdaněním.

o_1a2235ck71iud1rntn9l1j4517pnc.png

Zdroj: iDnes

 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity