Úterý 11. 12. 2018

ČEZ prodal za dvě miliardy korun vodní elektrárnu v Turecku

25.09.2015

ČEZ má v Turecku dalších sedm vodních elektráren a paroplynový zdroj. V roce 2013 v zemi vykázal zisk 1,8 miliardy. O rok později ale kvůli suchu vydělal o více než polovinu méně. "Využili jsme výhodné příležitosti na trhu," vysvětlil prodej bývalý manažer ČEZ v Turecku.

zpráva ČEZ prodal za dvě miliardy korun vodní elektrárnu v Turecku

Státem kontrolovaná energetická Skupina ČEZ se zbavila jedné ze svých investic v Turecku. Za 80,5 milionu dolarů (dvě miliardy korun) prodala vodní elektrárnu Akocak na severovýchodě země. Energetický zdroj o výkonu 80 megawattů od ní koupila místní energetická společnost Canakci HES Elektrik Üretim Anonim Şirketi.

"Využili jsme výhodné příležitosti na trhu. Prodejní cena je pro nás velmi příznivá," řekl HN Martin Pacovský, toho času hlavní manažer skupiny v Turecku.

ČEZ se tak zbavil druhé největší z osmi vodních elektráren, které v Turecku vlastní. Největší vodní elektrárna Uluabat na severozápadě Turecka má výkon necelých sto megawattů. Skupina má v zemi také větrnou elektrárnu a obří paroplynový zdroj Egemer o výkonu 900 megawattů na jihovýchodě země, který ČEZ spustil loni.

Byznysové aktivity ČEZ v Turecku, šestém největším spotřebiteli elektřiny v Evropě, patří mezi to málo ze zahraničí, čím se může skupina pochlubit. Tamní byznys je jednoznačně nejlepší v porovnání s aktivitami, jež česká skupina provozuje na Balkáně.

V roce 2013 ČEZ v Turecku vykázal provozní zisk 1,8 miliardy korun. Ten však loni v důsledku extrémně suchého počasí, které negativně ovlivnilo výrobu ve vodních elektrárnách, klesl o více než polovinu na 800 milionů korun.

"Výpadek výroby ve vodních elektrárnách byl kompenzován vyšší výrobou tepelných a plynových elektráren, když bylo do provozu uvedeno 5,5 GW nových, zejména tepelných zdrojů," vyplývá z loňské výroční zprávy ČEZ.

Energetická skupina vstupovala na turecký trh v roce 2008, tedy až ve "druhé vlně" investic ČEZ v zahraničí. Již měla své dceřiné pobočky na Balkáně, a tedy i kapacitu soustřeďovat své síly na expanzi v Albánii, na Slovensku či právě v Turecku.

Do tamního byznysu naskočila v partnerství s místní firmou Akkök v příhodný okamžik. V té době docházelo k privatizaci všech 21 místních distribučních společností a ČEZ se podařilo získat podíl v distribuční firmě Sedas, která dnes obsluhuje přes 1,5 milionu zákazníků na 75milionovém tureckém trhu. Paralelně s tím vstoupil ČEZ i do výrobce elektrické energie Akenerji, v kterém od roku 2009 drží 37procentní podíl.

Výhodou pro ČEZ je, že turecký energetický trh není tolik regulovaný jako trhy Evropské unie. Cenu elektřiny tak například nekřiví masivní dotace obnovitelných zdrojů, což umožňuje skupině dodávat elektřinu na místní trh za výrazně vyšší cenu než například v Německu, kam primárně směřuje energie vyrobená v Česku. Tureckou vysokou cenu elektřiny také nejvýrazněji ovlivňují plynové zdroje.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity