Pátek 18. 01. 2019

ČEZ zpackal kontrolu Dukovan. Přichází kvůli tomu o miliardy

30.11.2015

V jaderné elektrárně Dukovany vyrábí elektřinu od září jen jeden ze čtyř bloků. Důvodem jsou značené nedostatky v dokumentaci svárů potrubí, které kontrolovala externí firma. Pro ČEZ to znamená škodu v řádu miliard korun.

zpráva ČEZ zpackal kontrolu Dukovan. Přichází kvůli tomu o miliardy

Kvůli mimořádným odstávkám jaderných elektráren Temelín a Dukovany přišla společnost ČEZ letos o výrobu čtyř terrawatthodin elektřiny. To představuje podle zdrojů z ČEZ ztrátu převyšující tři miliardy korun. Výpadek ve starší z dvou tuzemských jaderných elektráren přitom ještě neskončil a konečná škoda bude ještě vyšší.


Zatímco u přerušení produkce v jihočeské elektrárně je těžké určit, do jaké míry za něj někdo nese zodpovědnost, u Dukovan si jsou experti jisti - k fatálnímu selhání došlo uvnitř firmy.


„Jde zcela jistě o pochybení ČEZ,“ říká šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.
 

Polostátní společnost se v minulých letech zbavila údržby svých elektráren a přenechala ji externím firmám. Kvůli složitému systému dodavatelů se stal dohled na stavem zdrojů značně nepřehledný.


To se naplno projevilo letos. Při rutinní kontrole svarů potrubí vyšly najevo nedostatky v protokolech o revizi. Rentgenové snímky svarů, které musí být součástí dokumentace, byly v řadě případů zcela nevyhovují. Buď na nich nebylo nic rozeznatelné, nebo protokoly obsahovat třikrát identický snímek zabírající potrubí jen z jedné strany místo záběrů ze tří stran.


Drábová ujišťuje, že se problém nijak netýká bezpečnosti elektrárny. ČEZ však usiluje o prodloužení licence pro Dukovany na dalších deset let a veškerou dokumentaci musí mít v naprostém pořádku. Snímky se musí udělat znovu a do té bloky stojí.
Za kontrolu svarů byla odpovědná externí firma, ČEZ už podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Protokoly i s chybnými rentgenovými snímky však stvrdili svým podpisem i technici ČEZ.


„Nikdo z nich ty filmy neviděl. Pouze důvěřovali, že rentgen je v pořádku,“ uvedl zdroj z ČEZ. Skutečnost, že se energetická firma v minulosti zbavila údržby elektráren a přenechala ji extérním firmám byla častým terčem kritiky.


ČEZ počítá se se spuštěním dvou z nich do konce roku, třetí v prvních týdnech ledna. Následovat však bude odstávka čtvrtého bloku, která se sice plánovala, i tady se budou svary muset kontrolovat, takže bilance škod stále není konečná.

Zdroj: iDnes.cz

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity