Úterý 11. 12. 2018

Čína nepřesvědčila europoslance, že je tržní ekonomikou

13.05.2016

Evropský parlament vyzývá, aby Evropská unie neudělila Číně status tržní ekonomiky. Po udělení statusu by EU přišla o možnost uplatňovat antidumpingové nástroje a ohrozila mnohá odvětví evropského průmyslu. V Česku by udělení tržního statusu Číně podle Svazu průmyslu a dopravy dopadlo zejména na ocelářství, strojírenské technologie a sklářský a keramický průmysl.

zpráva Čína nepřesvědčila europoslance, že je tržní ekonomikou

Nepovažujeme Čínu za tržní ekonomiku, zaznělo včera jasně z Evropského parlamentu. Unie by jí proto neměla tento status udělit. "Je pro nás nezbytné, abychom si i do budoucna ponechali v EU možnost uplatnit stejně efektivní antidumpingová opatření, jako máme dnes," uvedla europoslankyně z Aliance liberálů a demokratů Dita Charanzová (ANO) s tím, že v opačném případě se mohou stát celá průmyslová odvětví obětí neférových konkurenčních tlaků nebo nekalých praktik.

Podobný názor rozhodně nemá sama. Rezoluci o tom, že Čína není tržní ekonomikou, podpořilo v hlasování 83 procent všech europoslanců.

Udělením tržního statusu Číně by Evropská unie přišla o možnost uplatňovat antidumpingové nástroje. Dnes mohou členské země EU, které z Číny produkty dovážejí, vznést protest, pokud čínský výrobce stanovuje nižší cenu, než je cena obvyklá na jejich domácích trzích. Jen v současnosti probíhá v EU takových antidumpingových řízení s Čínou přes 10.

Nejvýrazněji se v poslední době projevila pomoc čínské vlády v oboru ocelářství. Tamní fabriky vyrábějí téměř na plné kapacity i přesto, že domácí poptávka výrazně klesla. Čínské firmy se tak ocel snaží prodat výrazně pod cenou v zahraničí. Způsobů, jak Čína domácí průmysl podporuje, je podle kritiků mnoho. Od dotovaných úvěrů, vstupních surovin nebo dopravy až po pozemky zdarma.

Na základě čínského přístupového protokolu ke Světové obchodní organizaci (WTO) by měla být ostatními členy Čína považována za tržní hospodářství po 15 letech po jejím vstupu, tedy už 11. prosince tohoto roku. Europoslanci ale požadují, aby EU vyslala jasný signál, že Čína, která je druhým největším obchodním partnerem unie hned po Spojených státech, tržním hospodářstvím není.

Podle kritiků nejen nesplňuje své závazky vůči WTO, ale neplní ani pět kritérií, která pro uznání statusu tržní ekonomiky požaduje Evropská unie. "Je nepopiratelné, že Čína není tržním hospodářstvím, a proto Evropská komise pracuje na novém přístupu, který bude zahrnovat silný obchodní obranný systém a zajistí soulad s pravidly WTO," slíbil europoslancům eurokomisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis. Evropská komise by měla nový přístup podle něj navrhnout ještě před prázdninami.

V Česku by udělení tržního statusu Číně podle Svazu průmyslu a dopravy dopadlo zejména na ocelářství, strojírenské technologie a sklářský a keramický průmysl. Tato odvětví také proti udělení nejvíce brojí. "Je to rozhodnutí o hodnotách, které zastáváme… Nemůžeme tvrdit, že něco je tržní, když kritéria jasně stanovená Evropskou unií naplněna nejsou," uvedl místopředseda představenstva ArcelorMittalu Ostrava Jan Rafaj.

Podle průzkumu mezi firmami, který si nechal Svaz průmyslu a dopravy vypracovat, vnímá 64 procent společností udělení statusu tržního hospodářství Číně negativně. Třetina firem ale udělení statusu podporuje.

Tyto společnosti se hlavně obávají sankcí ze strany Číny, pokud by ho Evropská unie neudělila. Mezi další obavy patří možný propad evropského exportu na čínský trh a zhoršení finanční situace v důsledku snížení vzájemného obchodu.

Český vývoz do Číny dosáhl v roce 2015 45,5 miliardy korun, dovezlo se zboží za 464 miliard korun. Vzájemný obchod tak charakterizuje obrovský deficit na české straně. Pro porovnání − Česko vyváží více zboží do Belgie, Rumunska nebo Švédska než do Číny.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity