Pátek 18. 01. 2019

Čínská banka kupuje v Londýně obří trezor na zlato

18.05.2016

Největší čínská státní banka ICBC kupuje od britské banky Barclays trezor, do kterého se vejde 2000 tun zlata nebo jiných vzácných kovů. Trezor na utajeném místě v Londýně je jeden z největších a nejbezpečnějších v Evropě, píše deník The Guardian.

Při využití plné kapacity by uskladněné zlato mělo nyní hodnotu kolem dvou biliónů korun. Barclays zde v současné době skladuje vedle zlata také stříbro, platinu a palladium.

Podle BBC je to poprvé, kdy bude mít některá z čínských bank v Londýně vlastní trezor.

Trezor patří mezi největší v Evropě, jeho dveře a stěny odolají výbušninám a zátarasy zastaví i rozjetý nákladní automobil. Na střeše je elektrický bezpečnostní systém a základy jsou zbudované tak, aby zmařily šance se do budovy podkopat.

„Systém identifikace pomocí otisků prstů sleduje i krevní tlak, takže uříznutým prstem si neotevřete, napsal list Sunday Times, jehož reportér si mohl před pár lety trezor prohlédnout.

Cena zlata roste 
Londýn patří mezi nejdůležitější světové trhy se zlatem. Každý rok zde uzavřou obchody v hodnotě pěti biliónů dolarů (120 biliónů korun), i když z velké části jde jen o transakce „na papíře”, píše CNN.

Čína hodlá v tomto byznysu posilovat, zatímco britská Barclays již před časem uvedla, že v rámci zeštíhlení a specializace obchod s drahými kovy omezí. Číňané patří mezi národy, které nejvíce nakupují zlato ve fyzické podobě - v roce 2013 Čína předběhla Indii a je ve spotřebě zlata na prvním místě na světě.

Cena zlata od začátku roku stoupla, trojská unce (31,1 gramu) se nyní obchoduje za 1270 dolarů (30 290 korun).

Zdroj: Novinky 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity