Sobota 19. 01. 2019

Čínská ekonomika pohledem spotřeby komodit

16.10.2015

Letošní propady na trhu s komoditami jsou z velké části připisovány zpomalení čínské ekonomiky. Podle analytiků z Goldman Sachs to ale nemusí být tak úplně pravda, s Čínou to vůbec není tak špatné, jak se na první pohled může zdát.

zpráva Čínská ekonomika pohledem spotřeby komodit

Je pravda, že čínská ekonomika už nedosahuje desetiprocentních meziročních růstů, jako tomu bylo v minulosti, a toto zpomalení má na poptávku po surovinách neblahý vliv. Podle Goldman Sachs ale poptávka po komoditách v Číně spíše ukazuje na změny v ekonomice správným směrem.

Důležitá je totiž struktura poptávky po komoditách. A ta se v posledních letech v Číně mění. Některé komodity, jako jsou železná ruda nebo cement, jsou ve velkém využívány v dobách masivní industrializace. Goldman Sachs tyto komodity označuje jako "capex" komodity (CAPEX - capital expenditures, kapitálové nebo také investiční náklady). Poptávka po nich v Číně vrcholila právě v obdobích nedávného boomu a nyní klesá nebo roste pomaleji.

V Číně v poslední době naopak roste poptávka po "opex" komoditách (OPEX – operational expenditures, provozní náklady), jako jsou káva nebo pohonné hmoty, a to právě na úkor "capex" komodit. To naznačuje odklon od investic ke spotřebě, jelikož lidé v zemi jsou stále bohatší a utrácejí více za potraviny nebo cestování.

Analytici z Goldman Sachs k tomu uvádějí, že "čím více je komodita závislá na CAPEX, tím spíše se poptávka po ní snižuje, a čím více je naopak závislá na OPEX, tím je žádanější. Poptávka po cementu klesla o 5 %, ale na druhé straně vzrostla poptávka po benzínu o 19,1 %. Z toho je patrné, že politici, alespoň do určité míry, poměrně úspěšně vytvářejí vhodné podmínky pro očekávanou rotaci v hospodářském růstu od investic směrem ke spotřebě".

Je důležité si všimnout, že se Peking snaží změnit původní investičně zaměřenou ekonomiku taženou exporty na ekonomiku závislou na domácí spotřebě a službách. Vůdci země se tak snaží vyhnout takzvané pasti středně-příjmové ekonomiky (middle income trap).

Meziroční změna v poptávce po komoditách (od začátku letošního roku)

Meziroční změna v poptávce po komoditách (od začátku letošního roku)
Je samozřejmě složité jednoznačně tvrdit, zda změna v poptávce po komoditách znamená definitivní změnu ve směřování čínské ekonomiky. Vzhledem k její velikosti a kupní síle jde možná o největší zkoušku toho, jak funguje ekonomický vývoj, v historii. Čísla zatím podle Goldman Sachs vypadají dobře, ale úspěch tohoto experimentu bude možné posoudit až v budoucnosti.

Zdroj: Kurzy

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity