Úterý 11. 12. 2018

Čínské akcie znovu propadly. Zisky z posledních osmi měsíců museli investoři odepsat

25.08.2015

Ačkoliv trhy v Asii při úterním obchodování mírně rostly, v Číně se nálada neodrazila. Investoři se totiž nedočkali žádných zásahů ze strany vlády. Hlavní čínské indexy spadly o dalších šest procent.

zpráva Čínské akcie znovu propadly. Zisky z posledních osmi měsíců museli investoři odepsat

Po "černém pondělí" zažila čínská burza další výrazný pokles. Akciový index Shanghai Composite se letos poprvé propadl pod 3 000 bodů. Investoři čekali na další státní intervence, ke kterým ale čínská vláda nepřistoupila. Dramatický propad zažila i tokijská burza, po dni plném výkyvů uzavřela o čtyři procenta níže než v pondělí. 

Navzdory propadu cen surovin vidí investoři krátkodobé příležitosti v australských akciích a tamní burza posílila o víc než dvě a půl procenta. Po včerejším propadu se očekává zotavení i na evropských trzích.

Japonský index Nikkei spadl po začátku obchodování o 4,4 procenta a následně vzrostl o 0,3 procenta, v úterý ráno se pohyboval na úrovni 18 399,12 bodu. Ceny akcií japonských společností vzrostly celkem výrazně. Akcie skupiny Mitsubishi skočily o 4,4 procenta, akcie Sony vzrostly o 5,3 procenta. Širší index Topix po začátku obchodování ztrácel 4,7 procenta, následně ale vzrostl o 0,8 procenta. 

Korejský index Kospi vzrostl o 1,44 procenta a pohybuje se na úrovni 1 856,09 bodu. Australský S&P/ASX 200, který byl prvním indexem odrážejícím pozitivní náladu z Asie, vzrostl o 2,1 procenta.

Čínské akcie ale navzdory oživení v okolních zemích v úterý dál klesaly. Investoři totiž podle agentury Reuters očekávají další finanční pomoc od státu jako reakci na prohlubování zpomalení růstu druhé největší ekonomiky světa. Ta ovšem během úterního obchodování nepřišla. "Nazvat tuto situaci na trhu 'katastrofou' není nadsázka. Trhu nyní dominuje panika a nevidím žádné známky smysluplné vládní intervence," citovala agentura Reuters analytika společnosti Huatai Securities Zhou Lina.

Hlavní čínské akciové indexy se tak od začátku obchodování propadly o šest procent a jsou na nejnižší hodnotě za posledních osm měsíců. Index Shangai Composite otevřel obchodování 6,4procentním poklesem a ukončil ranní seanci o 4,3 procenta níže na úrovni 3 071,06 bodu. V pondělí index spadl o 8,5 procenta. Index CSI300 největších kotovaných společností v Šanghaji a Shenzenu klesl o 3,9 procenta na 3 147,76 bodu.

Naopak mírně se zvedly indexy v Hong Kongu. Hongkongský index Hang Seng vzrostl o 1,6 procenta a index Hong Kong China Enterprise vzrostl o 0,5 procenta.

Od devalvace čínské měny před dvěma týdny ztratily světové trhy podle listu Financial Times více než pět bilionů dolarů své hodnoty.

Po příznivých znacích mírného růstu vzrostl po "brutálním výprodeji" také dolar. Americká měna stoupla v úterý o 0,6 procenta oproti koši měn poté, co v pondělí spadla na nejnižší hodnotu za poslední čtyři roky. Vzrostla také cena zlata, které se nyní pohybuje na úrovni 1 154,6 dolaru za unci a je poblíž sedmitýdenního maxima.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity