Sobota 15. 12. 2018

Čínský hospodářský pokles: Jak ovlivňuje zbytek světa?

26.08.2015

Hospodářský růst Číny se zpomaluje a existují obavy, že přechod k pomalejšímu udržitelnějšímu tempu by mohl být velice ničivý. Došlo ke změnám na čínském akciovém trhu, investoři prodávají své investice ke splácení dluhů.

zpráva Čínský hospodářský pokles: Jak ovlivňuje zbytek světa?

Problém se točí kolem devalvace měny

Akcie se v Číně snižují den po dni, není zde žádný nový impuls, který by je zvedl. Co to však znamená pro zbytek světa? Přímý finanční dopad nižších cen akcií v Číně je mírný. V čínském devizovém trhu není dostatek investic, cizinci vlastní jen 2% akcií. Problém se tak točí spíše kolem devalvace měny. Hlavní otázky, které se nyní točí kolem čínské ekonomické turbulence, se týkají toho, zda čínská ekonomika zamíří k tomu, čemu se říká "tvrdé přistání", nebo zda dojde k příliš ostrému zpomalení. Čína nyní hledá sílu v globální ekonomice, což nevyhnutelně ovlivní zbytek světa. Země je druhou největší světovou ekonomikou a druhým největším dovozcem výrobků a služeb. Kvůli pádu čínské ekonomiky byly ovlivněny ceny mnoha komodit,například ceny ropy. Čínské problémy vedly k dalšímu poklesu cen ropy po dramatickém pádu ze druhé poloviny loňského roku. Cena ropy se od června snížila asi o třetinu, když začal čínský trh klouzat dolu.

Zlato jako ochrana proti inflaci

Ovlivněny jsou také ceny mědi a hliníku, Čína hledá pro tyto komodity kupce. Pevnou půdu pod nohama však získalo zlato, které je vnímáno jako bezpečná investice a ochrana proti inflaci a obecnější finanční nestabilitě. Některé ceny měn se považují za opravdu rizikové, je tomu tak například u jenu, či švýcarského franku. I dolar má potenciál být ovlivněn. A jak se to dotkne obyčejných Číňanů? Ti, kteří si půjčili peníze na nákup akcií v posledních několika měsících byli zasaženi velmi tvrdě. Avšak většina lidí akcie nevlastní. Pro většinu Číňanů je důležitá otázka zdraví ekonomiky země. Pokud země přejde na pomalejší a více udržitelné tempo růstu, je pravděpodobné, že se udrží i rostoucí životní úroveň. Větší zpomalení by pak znamenalo mnoho obchodních selhání a ztrátu pracovních míst.

Zdroj: ElS, Zdroj: BBC

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity