Sobota 15. 12. 2018

Čínský jüan může být světovou rezervní měnou. Rozhodne až MMF

16.08.2015

K tomu, aby se čínská měna zařadila po bok dolaru či libry potřebuje splnit kritéria, která posvětí Mezinárodní měnový fond. Nedávná devalvace jüanu tomu nahrává. Někteří američtí zákonodárci rozhodnutí znehodnocovat jüan dokonce označili za první krok v měnové válce.

zpráva Čínský jüan může být světovou rezervní měnou. Rozhodne až MMF

Čínská centrální banka se v úterý rozhodla upustit od pevné kontroly nad domácí měnou a začala ji znehodnocovat. Jüan, neboli renminbi, stál vůči americkému dolaru ve čtvrtek odpoledne 6,4 jüanu za dolar. Znehodnocený jüan má zmírnit propad tamního exportu, na který měl vliv jeho relativně silný kurz. Nečekané rozhodnutí centrální banky navíc přišlo v době, kdy Čína usiluje u Mezinárodního měnového fondu (MMF) o zařazení mezi světové záložní měny.


Připojení jüanu mezi světové rezervní měny by Číně garantovalo účast v takzvaném koši Zvláštních práv čerpání (SDR), do kterého spadá americký dolar, euro, japonský jen a britská libra. Větší volatilita čínské měny je jedním z předpokladů k dosažení tohoto cíle.


Pokud budou čínské úřady s uvolňováním kontroly nad národní měnou pokračovat, jüan by už příští rok mohl být volně obchodován na mezinárodních devizových trzích. MMF krok centrální banky nechat o kurzu měny více rozhodovat trh uvítal. „Nejvíce záležet bude na tom, jak bude mechanismus uveden v praxi,“ citovala MMF agentura Bloomberg.


USA kritizují volný jüan
„Připustit, aby se renminbi stal rezervní měnou je jako pustit kunu do kurníku,“ reagoval podle Financial Times na záměry Číny americký demokratický senátor Charles Schumer. „Dokud Čína nepřestane uměle devalvovat svoji měnu, renminbi by neměl být součástí úvah MMF o jüanu jako o globální rezervní měně,“ dodal.


Spojené státy patří mezi nejobezřetnější pozorovatele kroků Čínské centrální banky. V minulosti Čínu obvinili z toho, že kurz své měny drží uměle vysoko. Devalvaci však někteří američtí zákonodárci též považují za zmanipulovanou a Čínu podezřívají z toho, že rozpoutává měnovou válku.


Čína se dlouhodobě snaží získat dominantní postavení v regionu a potažmo celé světové ekonomice. Oslabení jüanu přišlo navíc krátce poté, co čínské úřady to tamní burzy investovaly téměř 150 miliard dolarů. Ta se v posledních týdnech propadala, což negativně ovlivnilo i americké trhy.


Pokud se potvrdí současné předpoklady finančních analytiků o tom, že MMF posvětí čínskou účast v koši zvláštních práv čerpání již v září, Peking má díky devalvovanému jüanu opět blíže k tomu zařadit mezi světové rezervní měny.

Zdroj: iDnes

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity